Po ciężkim dniu organizm potrzebuje regeneracji. Zapadając w sen, mamy nadzieję, że rano obudzimy się zrelaksowani. Czasem nasze plany komplikują koszmary. Skąd się biorą przerażające wizje oniryczne?
Horrory i thrillery
Przed snem chętnie oddajemy się lekturze i oglądamy filmy. Niektóre historie są tak wstrząsające, iż nie potrafimy o nich zapomnieć po odłożeniu książki czy wyłączeniu telewizora. Nasz mózg dogłębnie analizuje losy głównych bohaterów, aczkolwiek nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Gdy oddajemy się w objęcia Morfeusza, do głosu dochodzi podświadomość. Koszmary często odzwierciedlają fikcyjne dramaty, z którymi zetknęliśmy się w ciągu dnia.
Przejedzenie
Niektóre osoby gorzej śpią, mając pełny brzuch. Przygotowując kolację, należy pamiętać, iż ostatni posiłek nie powinien być zbyt obfity. Wieczorem nasz organizm trawi wolniej. Osoby, które przed snem dają upust łakomstwu, w nocy walczą z potworami, groźnymi przestępcami itp. W związku z tym, iż koszmary nie pozwalają nam odpocząć, rano budzimy się zmęczeni.
Duszne pomieszczenie
Sypialnię należy wietrzyć. Osoby, które rzadko otwierają okno, często skarżą się na zaburzenia snu. Niektórzy wiercą się w łóżku, ponieważ nie potrafią zmrużyć oczu. Inni nie mają z tym problemu, ale śpią niespokojnie. Koszmary, które ich nawiedzają, sprawiają, że budzą się w środku nocy zlani potem.
W związku z tym, iż koszmary wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i nie pozwalają zregenerować sił, warto ustalić ich przyczynę. W przypadku łakomstwa wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Jeśli za przerażające sny odpowiadają horrory, które oglądamy przed snem, powinniśmy zmodyfikować repertuar wieczornych seansów filmowych. W sytuacji, gdy powracające koszmary są uwarunkowane traumatycznymi przeżyciami, należy skorzystać z pomocy psychologa.
Irmina