skad-ta-zazdrosc

Zazdrość to bardzo potężne uczucie. Każdy przynajmniej raz w życiu jej zaznał, choć bardzo rzadko się do tego przyznajemy. Jak zazdrość wpływa na nasze życie? Czy może być uczuciem pozytywnym?

Czego zazdrościmy?

Zazdrościć można wszystkiego – pieniędzy, posady, męża, rodziny, mieszkania a nawet tak trywialnych rzeczy, jak nowa sukienka czy wyjazd na narty. Przeważnie czujemy zazdrość o to, czego sami nie posiadamy. Kiedy widzimy u kogoś rzecz, której pragniemy, rodzi się w nas pytanie: dlaczego ja tego nie mam?

Czasami uważamy, że to my na coś zasługujemy bardziej, niż inni. Dlaczego ktoś dostał awans, a nie ja? Dlaczego kogoś stać na wakacje za granicą, a mnie nie? Pojawia się smutek, żal, frustracja i… zazdrość.

Zazdrość w związku

Innym rodzajem zazdrości, jest ta dotycząca partnera. Taka zazdrość potrafiła rozbić już niejeden związek. Bardzo często w takich przypadkach mamy do czynienia z zazdrością urojoną, czyli o coś, czego nie ma.

Może przejawiać się w nieustannym kontrolowaniu partnera, podejrzewaniu go o zdrady, upatrywaniu w każdej kobiecie potencjalnej rywalki i jego kochanki.

Zazdrość urojona jest niebezpieczna – prowadzi nie tylko do rozpadu związku, ale także do depresji, a w skrajnych przypadkach do samobójstwa lub nawet morderstwa w afekcie.

M. Witczak