Skinimalism, czyli minimalizm w pielęgnacji skóry
cottonbro studio z pexels

Reklamy kosmetyków często sugerują, że trzeba zaopatrzyć się w cały arsenał produktów, by cieszyć się nienaganną cerą. Skinimalism stanowi ich przeciwieństwo, promuje bowiem minimalizm w pielęgnacji skóry. Zwolennicy tego trendu uważają, że cera wykazuje naturalną skłonność do regeneracji. Czasem tylko wystarczy ją nieco wspomóc, sięgając po starannie dobrane produkty. O czym warto pamiętać, decydując się na skinimalism?

 

Odpowiednia pielęgnacja pozwala na bycie saute

Zadbana skóra nie potrzebuje makijażu. Zachwyca swoim naturalnym pięknem, które czasem wystarczy podkreślić, sięgając po nawilżający błyszczyk do ust. Niestety, zbyt rozbudowana pielęgnacja twarzy często skutkuje jej podrażnieniem, zaczerwienieniem i wysypem niedoskonałości. Każda skóra jest inna. Nawet dwie przyjaciółki z cerą suchej potrzebują indywidualnej pielęgnacji. Nie każdy kosmetyk, który sprawdza się u jednej, zda egzamin u drugiej. Tworząc własny rytuał, warto kierować się kilkoma wskazówkami. Skinimalism bardzo w tym pomaga.

Skinimalism jako sposób na trądzik kosmetyczny

Minimalizm w pielęgnacji skóry stanowi odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Wiele kobiet skarży się na trądzik kosmetyczny. Źle dobrane kremy, maseczki, toniki i podkłady przyczyniają się do nadprodukcji łoju i zapychania porów. Leczenie trądziku kosmetycznego często opiera się na wyeliminowaniu kosmetyków, które szkodzą. Nie zawsze jest to łatwe, zwłaszcza gdy korzysta się z wielu różnych produktów. Co gorsza, włączyło się je jednocześnie, nie obserwując bacznie reakcji skóry. Skinimalism pomaga kontrolować to, co nakłada się na cerę. Ograniczenie liczby kosmetyków wywiera na nią zbawienny wpływ.

Minimalizm w pielęgnacji skóry wspiera jej mikrobiotę

Nadmierna higienizacja życia codziennego zwiększa ryzyko alergii. Dzieje się tak, ponieważ zaburza naturalną równowagę mikrobiomu, czyli ogółu mikroorganizmów zamieszkujących ustrój człowieka. Bakterie, grzyby i wirusy są potrzebne, wiele z nich nie wywołuje infekcji, lecz stanowi naturalną barierę ochronną. Wytwarzają one różnego rodzaju substancje, które ograniczają rozwój patogenów. Niekiedy też wspierają regulację syntezy sebum i odpowiednie nawilżenie skóry. Zaburzenia mikrobiomu obserwuje się w przypadku trądziku, atopowego zapalenia skóry, łojotokowego zapalenia skóry i jej nadmiernego wysuszenia. Dobre bakterie giną m.in. wskutek nadużywania kosmetyków. Wiele z nich zawiera konserwanty, które nie tylko ograniczają liczebność patogenów, ale też pożytecznych mikroorganizmów. Skinimalism wspiera zdrowie skóry, zapewniając dogodne warunki dla mikrobiomu.

Minimalistyczna pielęgnacja twarzy jako rozwiązanie proekologiczne

Minimalizm w pielęgnacji skóry wpływa też korzystnie na środowisko naturalne. Produkcja kolejnych toników, kremów i maseczek odbija się na jego stanie. Wymaga zużycia wody, skutkuje też wytwarzaniem ogromnych ilości ścieków zanieczyszczonych chemikaliami. Ponadto wiele kosmetyków sprzedaje się w plastikowych opakowaniach, które później trafiają na wysypisko, gdzie rozkładają się przez wiele lat. Skinimalism uchodzi za rozwiązanie proekologiczne.

Starannie dobrane kosmetyki to oszczędność pieniędzy

Polska ma najwyższą inflację w całej Unii Europejskiej, a za przeciętne wynagrodzenie można kupić coraz mniej towarów i usług. Kosmetyki stanowią spory wydatek w domowym budżecie. Lepiej kupić 2-3 dobrej jakości produkty, które okażą się wsparciem dla cery, niż kilkanaście niedających żadnych rezultatów. Skinimalism stanowi oszczędność pieniędzy. Pomaga rozsądnie planować wydatki związane z higieną i pielęgnacją.

Minimalistyczna pielęgnacja skóry – czy tonik jest potrzebny?

Choć przyjęło się, że skóra potrzebuje toniku lub hydrolatu, który przywróci jej fizjologiczne pH, to nie zawsze trzeba zaopatrywać się w tego rodzaju produkty. Osoby, które używają delikatnych kosmetyków myjących o lekko kwaśnym odczynie, nie zaburzają naturalnej bariery ochronnej swojej cery. Ponadto nie każdy tonik czy hydrolat ma odpowiednie pH. Stanowi natomiast spory wydatek w domowym budżecie. Eksperci uważają, że można odpuścić sobie także krem pod oczy. Istnieje jeden warunek. Produkt nakładany na twarz nie powinien zawierać alergenów i substancji potencjalnie drażniących. Wówczas można zaaplikować go pod oczy.

Indywidualna pielęgnacja cery – dlaczego jest tak ważna?

Skinimalism zachęca do opracowania indywidualnej pielęgnacji. Najlepiej zrobić to pod okiem eksperta, który zbada cerę i doradzi odpowiednie kosmetyki. Następnie włącza się je stopniowo, bacznie obserwując reakcje skóry. Każda cera ma własne preferencje. Niekiedy służy jej obfita pielęgnacja i spora ilość substancji aktywnych. Zdarza się, że najlepiej wygląda wówczas, gdy przemywa się ją delikatnym żelem o lekko kwaśnym pH i zabezpiecza kremem z filtrem. Warto mieć na uwadze, że nie zawsze skóra korzystnie reaguje na retinol, peptydy czy kwasy. Cera wrażliwa ceni sobie minimalizm oparty na sprawdzonych składnikach. Substancje aktywne jej nie służą.

Kosmetyki dobrane do potrzeb skóry

Minimalizm w pielęgnacji skóry często stanowi odpowiedź na jej problemy. Kwasy i retinoidy wspierają cerę tłustą, regulując wydzielanie sebum. Przyczyniają się również do jej odbudowy i regeneracji, co skutkuje złuszczaniem i pozbyciem się niedoskonałości. Warstwa okluzyjna odgrywa kluczową rolę w przypadku cery suchej. Należy ją odbudować, sięgając po odpowiednio dobrane emolienty. Nie wszystkie oleje działają tak samo. Olej lniany wykazuje duże powinowactwo do skóry, przez co nakłada się go jako pierwszą warstwę. Z kolei olej słonecznikowy odtwarza warstwę okluzyjną, która zapobiega odparowywaniu wilgoci ze skóry. Aplikuje się go na sam koniec.

Indywidualna pielęgnacja twarz – kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Wiele osób niewłaściwie ocenia rodzaj skóry, przez co dobiera nieodpowiednią pielęgnację. Warto pamiętać, że nawet cera tłusta bywa jednocześnie wrażliwa i alergiczna. Utrudnia to opracowanie codziennej rutyny kosmetycznej. Zaleca się skorzystanie z usług dermatologa i/lub kosmetologa. Specjalista oceni rodzaj skóry i wskaże odpowiedni sposób pielęgnacji. Jeśli nie okaże się on skuteczny, należy zwrócić się ponownie z prośbą o pomoc. Każda cera jest inna i różnie reaguje na popularne substancje aktywne. Skinimalism opiera się na założeniu, że należy dostarczać jej tylko to, czego naprawdę potrzebuje.