skóra fascynująca historia

Skóra to największy narząd naszego ciała, który jednocześnie stanowi jego zewnętrzną pokrywę i pełni wiele istotnych funkcji. Ochrona przed zimnem i przegrzaniem, alergenami, drobnoustrojami chorobotwórczymi, synteza witaminy D – to tylko jej niektóre role. W rzeczywistości budowa skóry i jej funkcje oraz interakcje ze środowiskiem zewnętrznym oraz wewnętrznym są dużo bardziej skomplikowane.  Największy narząd organizmu człowieka skrywa w sobie wiele tajemnic,  Yael Adler przybliża nam jego sekrety. Skóra. Fascynująca historia to książka, która nie jest typowym poradnikiem. Nie znajdziemy tu sprawdzonych metod na walkę z trądzikiem. Autorka nie wskazuje konkretnych preparatów i rozwiązań, lecz przybliża czynniki prowadzące do wykwitów skórnych.

Skóra. Fascynująca historia to książka napisana przez lekarkę, która od lat pracuje jako dermatolog i pomaga tysiącom ludzi.  Yael Adler bardzo często obrazuje problemy medyczne przykładami zaczerpniętymi z życia i własnej praktyki zawodowej, co czyni jej relację niezwykle fascynującą i wiarygodną. Autorce nie brakuje poczucia humoru, dzięki czemu książkę czyta się łatwo i przyjemnie.  Szczegółowe omówienie przykładów z życia wziętych pozwala lepiej zrozumieć procesy zachodzące w naszej skórze, jak również podłoże wielu chorób dermatologicznych. Z kolei plastyczność opisów sprawia, że po zakończeniu lektury wiele ciekawostek pozostaje w naszej głowie i może znaleźć praktyczne zastosowanie.

 

Skóra. Fascynująca historia – skomplikowane procesy ukazane w prosty sposób

Yael Adler posiada rzadki dar przybliżania skomplikowanych zjawisk fizjologicznych i biochemicznych w sposób barwny i  przystępny dla czytelnika. Opis powstawania wolnych rodników zapada w pamięć. Autorka opisuje cząsteczkę tlenu jako dwa atomy tego życiodajnego pierwiastka trzymające się za ręce. Czasem jednak jakieś czynniki zewnętrzne przerywają ich relację, przez co osamotnione atomy tlenu zaczynają szukać partnera w obrębie komórek i w ten sposób  przyłączają się do DNA, białek w błonach komórkowych itp., przyczyniając się do ich uszkodzenia.

Yael Adler i jej kompleksowe podejście do problemów skórnych

Książka Skóra. Fascynująca historia składa się z kilku modułów. Na początku Yael Adler przybliża nam trójwarstwową budowę skóry, która składa się z naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej. Autorka sporo miejsca poświęca też stadiom przejściowym m.in. błonie podstawnej.  Gdy zapoznamy się już z budową skóry i funkcjami poszczególnych gruczołów w niej osadzonych, przechodzimy do kwestii bardziej skomplikowanych, w tym powstawania trądziku, sposobów pielęgnacji twarzy i miejsc intymnych, raka skóry, trądziku różowatego czy chorób wenerycznych. Ostatnie moduły obecne w książce zostały poświęcone wpływowi diety na stan skóry.

 

Ciekawostki nt. skóry

Skóra. Fascynująca historia to pozycja obfitująca w ciekawostki. Czym jest choroba stewardes i co ją wywołuje? Jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą tatuaż? Czy farby wprowadzane pod skórę podlegają równie ścisłym regulacjom jak kosmetyki dopuszczone na rynek? Jak stan zakochania wpływa na stan naszej skóry?  W jaki sposób zabezpieczać się przed przeniesieniem chorób wenerycznych podczas seksu oralnego? Jak odróżnić grzybicę od zwykłego przesuszenia skóry?

Nadużywanie kosmetyków i inne zbrodnie popełniane na skórze

Yael Adler dzieli się z czytelnikami nie tylko ciekawostkami dermatologicznymi, autorka zwraca też uwagę na zbrodnie, jakie każdego dnia popełniamy na swojej skórze. Krzywdzimy ją nieustannie, szorując mydłem i peelingami.  Przez reklamy nie akceptujemy swojego naturalnego zapachu ciała, który wcale nie jest nieprzyjemny. Wręcz przeciwnie, stanowi naturalny wabik na mężczyzn. To właśnie feromony, jakie każdy z nas wydziela, pozwalają dobrać się w pary. Ewolucja tak rozwiązała tę kwestię, aby każdy z nas mógł znaleźć partnera różniącego się zgodnością tkankową i tym samym uniknąć związków kazirodczych, które niosą ze sobą  zwiększone ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u potomstwa.

Niektóre wskazówki doktor Yael Adler mogą wydawać się zaskakujące. Wielu z nas trudno wyobrazić sobie rezygnację z kosmetyków do podmywania miejsc intymnych. Autorka zachęca też do przemywania twarzy czystą wodą i wycieraniu jej ręcznikiem. Yael Adler zachęca do minimalizmu, ponieważ ten na dłuższą metę popłaca. Zwraca też uwagę na trendy kosmetyczne, które wyglądają obiecujące, a które w rzeczywistości są zgubne dla naszej skóry. Jednym z nich jest wklepywanie oleju. Podobne rozpuszcza się w podobnym, dlatego też Yael Adler przekonuje, że aplikując ulubiony olejek na twarz, de facto pozbawiamy się naturalnej warstwy ochronnej w postaci sebum. Książka Skóra. Fascynująca historia odkrywa przed nami wiele ciekawostek, ponadto obnaża ryzyko, jakie czai się w niektórych trendach urodowych postrzeganych dziś jako dekalog zdrowej cery.  Warto zapoznać się z tą pozycją popularnonaukową i pomyśleć nad wprowadzeniem pewnych zmian do swojego życia.

Nina Kotowska