skora-w-okresie-menopauzy

Skóra stanowi główną barierę ochronną, chroni przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego, jest również „łącznikiem” z otaczającym nas światem.

naczynioruchowych. Są to charakterystyczne objawy menopauzy, czyli uderzenia gorąca, zlewne poty. Wówczas gdy skóra nie jest dobrze ukrwiona jej dotlenienie też nie jest na najwyższym poziomie, skutkuje to zaburzeniem płaszcza lipidowego skóry, stąd jej suchość (suchość pojawia się również w narządach płciowych, błonach śluzowych jamy ustnej) oraz pogłębianie oraz powstawanie nowych zmarszczek.

Zawartość wody jest obniżona nie tylko w skórze, ale i w błonach śluzowych układu moczowo-płciowego, przyczynia się to do uczucia dyskomfortu w trakcie pożycia seksualnego. Pochwa ma podwyższone pH w związku z czym narażona jest na infekcje i występowanie stanów zapalnych.

W trakcie menopauzy skóra i błony śluzowe są bardziej podatne na zakażenia, a ich leczenie znacznie się wydłuża. Wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwór skóry, gdyż skóra traci swoje właściwości ochronne, tak więc kumulują się w niej niekorzystne działania promieni UV.

Badania

Gdy pojawiają się jakieś niepokojące zmiany skóry należy zgłosić się do dermatologa aby określić przyczynę tych zmian i podjąć leczenie.

Anna Ś