skręt przydatków

Jak rozpoznać skręt jajnika?

Niestety, nie istnieją żadne testy laboratoryjne pozwalające na diagnostykę skrętu przydatków. Niemniej w celu wykluczenia innych przyczyn złego samopoczucia pacjentki przeprowadza się morfologię, badanie ogólne moczu oraz test ciążowy.  Skręt przydatków można wykryć wyłącznie podczas badania USG brzucha. Jest to niezwykle bezpieczna metoda diagnostyczna, ponieważ urządzenie nie emituje promieni rentgenowskich. Badanie USG brzucha można przeprowadzić bez obaw także u kobiet w ciąży. Podczas  badania ultrasonograficznego lekarz może sprawdzić, czy któryś z jajników nie uległ powiększeniu oraz ocenić przepływ krwi w jajniku.  W celu wykluczenia skrętu jajnika lekarz może zlecić dodatkowe badania obrazowe – rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Badania te nie są jednak polecane w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu.

Skręt przydatków – rokowanie i leczenie

W wielu przypadkach jajnik można by ocalić, gdyby skręt przydatków został stosunkowo szybko zdiagnozowany. Niestety, przypadłość ta daje niecharakterystyczne objawy, co utrudnia diagnostykę. W rezultacie pacjentki, które trafiają do lekarza, bardzo często znajdują się w ciężkim stanie. Jeśli u kobiety pojawi się martwica jajnika, konieczne będzie operacyjne usunięcie tego organu.

objawy skrętu jajnika

W sytuacji, gdy na izbę przyjęć zgłasza się kobieta z silnym, jednostronnym bólem podbrzusza lekarz dyżurny ma obowiązek przyjąć ją na oddział i przeprowadzić laparoskopię. Badanie to polega na wprowadzeniu niewielkiej kamery do jamy brzusznej pacjentki. Obraz przekazywany przez to urządzenie daje lekarzowi jednoznaczną odpowiedź, czy doszło do skrętu przydatków.  Jeśli wystąpił skręt jajnika, ale nie doszło jeszcze do jego martwicy, lekarz może go „odkręcić”, wykonując drobne nacięcia powłok brzusznych.  Niestety, w przypadku martwicy jajnika w grę wchodzi tylko jego natychmiastowe usunięcie, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do ogólnoustrojowego zakażenia organizmu, określanego jako sepsa.

W przypadku kobiet, które w przeszłości doświadczyły spontanicznego skrętu jajnika, lekarz może zalecić działania profilaktyczne. Polegają one umocowaniu jajnika, co ogranicza jego ruchomość i tym samym chroni przed wystąpieniem kolejnego skrętu.  Zabieg ten znany jest jako oophorexia.

Czy skręt jajników powoduje bezpłodność?

Niestety, jeśli skręt przydatków zostanie późno rozpoznany, istnieje duże ryzyko powikłań. Jednym z najczęściej spotykanych, a zarazem najbardziej dotkliwych dla pacjentki, jest zmniejszenie rezerwy jajnikowej. Zmniejsza ono szanse na zajście w ciążę, jednocześnie predysponując pacjentkę do nawracających nietypowych bólów w obrębie podbrzusza. Choć jajniki są narządami parzystymi i w sytuacji, gdy jeden z nich przestaje pełnić swoją funkcję, jego rolę przejmuje drugi, kobiety, u których usunięto jeden z jajników z powodu martwicy, są zagrożone wystąpieniem skrętu w obrębie drugiego jajnika.

Irmina Cieślik