Ta zupełnie zwyczajna roślinka ma kilka niezwykłych właściwości. Przekonać się o tym mogą choćby osoby z źle gojącymi się ranami czy problemami z nerkami. Skrzyp przyda się zresztą w leczeniu kilku innych popularnych dolegliwościach…
Kilka słów o skrzypie polnym
Roślina ta wyrasta na wysokość od 10 do 30 cm, a kolory w jakich najczęściej możemy go spotkać to jasnobrunatny lub jasnoczerwony. Występuje pospolicie w całej Europie, w tym Polsce. Skrzyp polny nie występuje tylko w Australii. Najlepszym dla niego środowiskiem jest piaszczyste podłoże. Jego liście są delikatne, szorstkie, a z węzłów wyrastają okółkowe pędy boczne.
Jak zbierać skrzyp polny?
Zbiory najczęściej trwają od czerwca do sierpnia. Warto pamiętać, że dobrze wybierać pędy zdrowe, które nie mają brązowych plam (oznaczają obecność pasożytów). Po wysuszeniu przydatne są tylko pędy, które pozostaną zielone. Roślinę stosuje się w postaci soku ze świeżej rośliny, wyciągów, naparów czy proszków.
Właściwości i działanie rośliny
Skrzyp polny obfituje w związki krzemu (forma rozpuszczalna), sole potasu, flawonoidy
czy kwasy organiczne. Naukowcy dowiedli, że skrzyp (dokładnie jego pędy płonne), mają niewielkie działanie moczopędne. Ponadto uważa się, że warto stosować napar ze skrzypu w przypadku kłopotów z nerkami i reumatyzmem. Pomaga w zwalczaniu otyłości, osteoporozie i złamaniach.
Anna Konopka