Ślepa miłość stała się tematem licznych historii, w tym filmów dokumentalnych. Bardzo często rozprawiamy też o niej w kobiecym gronie. Naukowcy wykazali sytuacje, kiedy zakochanie okazuje się szkodliwe. Dzieje się tak wówczas, gdy trafimy na niewłaściwą osobę. Gdy obdarzymy drugiego człowieka miłością, przestajemy myśleć racjonalnie. Stajemy się całkowicie bezbronni, przez co zły człowiek może to wykorzystać przeciwko nam.
Spis treści:
- Ślepa miłość – częsty temat kobiecych rozmów
- Początek zakochania, czyli biochemia miłości
- Kiedy uczucie staje się świadome?
- Miłosny haj i uzależnienie od ukochanej osoby
- Skąd się bierze ślepa miłość?
- Kiedy zakochanie staje się niebezpieczne?
- Oszust matrymonialny lub toksyczny partner – zaufaj ostrzeżeniom przyjaciół!
Ślepa miłość – częsty temat kobiecych rozmów
Ślepa miłość to nie tylko wytwór kobiecej wyobraźni, choć to często właśnie panie poświęcają jej dużo uwagi w swoich rozmowach. Zapewne wynika to z faktu, iż to przedstawicielki naszej płci są bardziej narażone na atak ze strony złego człowieka. Ma on też daleko idące konsekwencje. Ponadto narcystyczne zaburzenie osobowości, któremu towarzyszy brak empatii, częściej dotyka mężczyzn aniżeli kobiet. W rezultacie to panowie okazują się bezwzględnymi kochankami. Ponadto panie mają większą świadomość emocjonalną, przez co lepiej radzą sobie z odkrywaniem i nazywaniem stanów, które przeżywają.
Początek zakochania, czyli biochemia miłości
Gdy spotykamy interesującego mężczyznę, kandydatkę na przyjaciółkę czy witamy na świecie własne dziecko, nasz mózg zaczyna działać specyficznie. Silnie pobudzony zostaje układ limbiczny, który działa na nieświadomym poziomie. Odpowiada on za emocje. Temu stanowi towarzyszy wyrzut dopaminy i oksytocyny. To właśnie wspomniane neuroprzekaźniki sprawiają, że oceniamy drugiego człowieka jako godnego naszej uwagi i nabieramy odwagi, by nawiązać z nim kontakt. W przypadku mężczyzny może oznaczać to zagadanie i zaproszenie na randkę. W przypadku koleżanki z roku nawiązanie rozmowy, która w przyszłości może przerodzić się w przyjaźń.
Kiedy uczucie staje się świadome?
Z czasem pobudzone zostaje jądro ogoniaste, a następnie kora nowa. Co to w praktyce oznacza? Uczucia, które wcześniej pozostawały na nieświadomym poziomie, nagle zostają uświadomione. Zdajemy sobie sprawę, że się zakochałyśmy lub koleżanka wydaje się na tyle interesująca, by nawiązać z nią głębszą, przyjacielską relację.
Miłosny haj i uzależnienie od ukochanej osoby
Z czasem koktajl, jaki jest serwowany naszemu mózgowi, wprawia nas w miłosny haj. Obecność drugiej osoby staje się uzależniająca. Gdy ta wyjeżdża, np. w sprawach służbowych, nie potrafimy sobie znaleźć miejsca i zachowujemy się jak typowy narkoman na głodzie. To właśnie koktajl biochemiczny sprawia, że przywiązujemy się do drugiej osoby i odczuwamy pożądanie.
Skąd się bierze ślepa miłość?
Naukowcy metodą rezonansu magnetycznego badali różne obszary mózgu. Zauważyli oni, że u osób zakochanych pobudzeniu ulegają obszary odpowiedzialne za emocje i układ nagrody. Jednocześnie stłumione zostają reakcje ciała migdałowatego, które odpowiada za odczuwanie lęku, oraz kory przedczołowej, dzięki której rozumiemy i potrafimy prawidłowo ocenić zachowanie drugiej osoby. Krótko mówiąc, ślepa miłość to zasługa reakcji biochemicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie i wpływają na funkcjonowanie mózgu. To właśnie z ich powodu wiele kobiet wchodzi w toksyczne związki. Gdy partner okazuje się złym człowiekiem, może je seksualnie wykorzystać, pożyczyć od nich dużą sumę pieniędzy lub znaleźć sobie darmowe zakwaterowanie.
Kiedy zakochanie staje się niebezpieczne?
Ślepa miłość jest niebezpieczna, często wplątuje nas w poważne problemy. Najgorsze jest to, że gdy się zakochamy, przestajemy myśleć racjonalnie. Nie potrafimy zdroworozsądkowo ocenić danej sytuacji, nawet jeśli mamy doktorat z psychologii czy profesurę z nauk biologicznych. W związku z tym warto zaufać przyjaciołom. Ci zachowują realny ogląd sytuacji. Ponadto są nam życzliwi i pragną naszego szczęścia. Jeśli twierdzą oni, że toksyczny facet stał się naszym partnerem, zaufajmy im, zanim ślepa miłość zrujnuje nasze życie.
Oszust matrymonialny lub toksyczny partner – zaufaj ostrzeżeniom przyjaciół!
Zapewne nie raz słyszałaś w mediach o kobietach, które przekazały nowo poznanemu mężczyźnie ogromne sumy na rozkręcenie biznesu życia. Oszuści matrymonialni nie mają litości. Czasem potrafią oszukać zakonnice. Czasem ślepa miłość sprawia, że nie dostrzegasz, że twój partner cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości i stosuje wobec ciebie przemoc psychiczną. W takich sytuacjach warto zaufać przyjaciołom i krewnym. Jeśli im nie podoba się zachowanie naszego partnera, potrafią oni racjonalnie uzasadnić swoje stanowisko, to coś jest na rzeczy. Nie ignoruj ich rad wynikających ze szczerej troski. Jak śpiewała znana raperka, Wdowa: „choć raz pokieruj się rozumem, a nie tym, co czujesz”.