Każda z nas pragnie jak najdłużej zachować młody wygląd. Żyjemy w czasach, gdy stanowi on o naszym sukcesie. Niestety, starzenie się kobiet wciąż negatywnie wpływa na ich odbiór społeczny. O ile w przypadku mężczyzn proces ten postrzega się jako nabieranie dojrzałości, u pań czyni je niewidocznymi. 50-letniej kobiecie dużo trudniej znaleźć zatrudnienie niż jej równolatkowi. Obecnie propaguje się slow aging, czyli spowolnienie procesu starzenia się skóry.
Spis treści:
- Czy można zahamować proces starzenia się skóry?
- Inwazyjne zabiegi anti aging, czyli pogoń za młodością
- Slow aging a zdrowa dieta
- Nawodnienie skóry, czyli opóźnienie procesu starzenia się
- Regularna aktywność fizyczna sposobem na młody wygląd
- Jak alkohol szkodzi skórze?
- Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki przeciwzmarszczkowe?
- Czy suplementacja kolagenu spowalnia powstawanie zmarszczek?
Czy można zahamować proces starzenia się skóry?
Proces starzenia się skóry jest nieunikniony. Tak zostaliśmy zaprogramowani przez naturę. Działanie anti aging kosmetyków i zabiegów medycyny estetycznej skupia się na walce ze zmianami, jakie dokonują się w naszym organizmie. Jednak nie można ich całkowicie zahamować. Slow aging to filozofia, która bardziej wpisuje się w realia. Polega ona na spowolnieniu procesu starzenia się skóry. To znajduje się już w zasięgu naszych możliwości.
Inwazyjne zabiegi anti aging, czyli pogoń za młodością
Choć ruch body positive zachęca nas nie tylko do akceptacji cellulitu, ale też pogodzenia się ze skutkami procesu starzenia się, czyli zmarszczkami, to wciąż wiele z nas ich nie akceptuje. Dokładamy wszelkich starań, aby zachować młody wygląd jak najdłużej. Niestraszne nam inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej czy operacje plastyczne. Sięgamy też po coraz mocniejsze kosmetyki przeciwzmarszczkowe. Wiele kobiet w swoich domach stosuje kwasy złuszczające i retinoidy. Te stymulują głęboką odnowę komórkową, przez co przywracają skórze młodszy wygląd. Niestety, nawet one nie uchronią nas przed procesem starzenia się. Z pomocą przychodzi slow aging, czyli spowolnienie procesu starzenia się.
Slow aging a zdrowa dieta
Slow aging skupia się na wpływie diety na stan naszej skóry. Bardzo często zapominamy o tym, że to, co jemy, jest dużo ważniejsze od kremu, jaki aktualnie stosujemy. Dieta uboga w antyoksydanty, witaminy i minerały odbija się niekorzystnie na stanie naszej cery. Organizm musi rozsądnie gospodarować ograniczonymi zasobami, dlatego te nie trafiają do skóry, włosów i paznokci. Zdrowa i zbilansowana dieta stanowi najlepszy sposób na atrakcyjny wygląd. Spowolnienie procesu starzenia się skóry możemy uzyskać, sięgając po świeże owoce, warzywa i zioła, ponieważ te stanowią bogactwo przeciwutleniaczy, czyli substancji, które neutralizują wolne rodniki. Te ostatnie uszkadzają białka, lipidy i DNA komórek skóry, co skutkuje powstawaniem zmarszczek. Także kwasy omega-3 są nam potrzebne do zachowania prawidłowych funkcji skóry. Łagodzą stany zapalne i sprawiają, że skóra jest dobrze odżywiona.
Nawodnienie skóry, czyli opóźnienie procesu starzenia się
Jeśli bliska jest ci filozofia slow aging, to musisz wiedzieć, że odpowiednie nawodnienie organizmu odgrywa w jej przypadku kluczową rolę. Jeśli nie pijemy co najmniej 1,5 litra wody dziennie, to nasza skóra nie może zatrzymywać wody, bo zwyczajnie tej zaczyna brakować w organizmie. Odpowiednie nawodnienie organizmu w połączeniu z kosmetykami na bazie emolientów i humektantów zapewnia optymalne nawilżenie skóry. Ta zachowuje gładkość i elastyczność, przez co wygląda znacznie młodziej.
Regularna aktywność fizyczna sposobem na młody wygląd
Choć może wydawać się to mało istotne, to regularna aktywność fizyczna także pozwala zachować młody wygląd znacznie dłużej. Na odbiór naszej osoby ogromny wpływ ma sylwetka. Gdy jesteśmy szczupłe, ludzie postrzegają nas jako młodsze, niż wskazywałaby na to metryka. Nie musisz od razu zapisywać się na siłownię, wystarczą systematyczne, długie spacery z przyjaciółką.
Jak alkohol szkodzi skórze?
Nałogi nie tylko destrukcyjnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, ale też odciskają piętno na wyglądzie. Nadużywanie alkoholu prowadzi do odwodnienia cery i stresu oksydacyjnego, co w połączeniu stymuluje procesy starzenia się i szybsze formowanie się zmarszczek. Z kolei dym papierosowy stanowi bombę substancji rakotwórczych, które przyczyniają się do powstania w organizmie mnóstwa wolnych rodników. Te reaktywne cząstki z kolei uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, co skutkuje zmarszczkami. Na dodatek palenie papierosów prowadzi do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, przez co skóra staje się przesuszona.
Dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki przeciwzmarszczkowe?
Spowolnienie procesu starzenia się skóry można uzyskać, sięgając po kosmetyki przeciwzmarszczkowe. W ich przypadku liczy się regularność. Powinnyśmy stosować je ściśle według zaleceń producenta. Bardzo dobre rezultaty przynoszą kwasy złuszczające i retinoidy, które stymulują głęboko odnowę komórkową skóry. Musimy jednak pamiętać, że uwrażliwiają ją na działanie czynników zewnętrznych, dlatego należy ją zabezpieczać m.in. przed słońcem, stosując kremy z filtrem. Ponadto kwasów złuszczających i retinoidów nie stosujemy w tym samym czasie, gdyż mogą podrażnić skórę.
Czy suplementacja kolagenu spowalnia powstawanie zmarszczek?
Slow aging to również odpowiednia suplementacja, która dostarcza skórze niezbędnych składników. Największą popularnością w ostatnich latach cieszą się suplementy diety z kolagenem. To białko strukturalne naszej skóry, które występuje też w mięśniach i naczyniach krwionośnych. Odpowiada za jędrną i gładką cerę. Organizm sam wytwarza kolagen, niestety, z wiekiem wydajność tego procesu znacząco spada. W rezultacie pojawiają się pierwsze zmarszczki. Aby spowolnić proces starzenia się, warto sięgać po sprawdzone suplementy diety z kolagenem.