Mundial w Brazylii wchodzi w decydującą fazę. Znamy już 12 zespołów, które zmierzą się ze sobą w 1/8 finału. W związku z tym, iż czeka nas wiele fascynujących meczów, warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, jakimi rządzi się futbol.
Kto z kim?
W nocy z czwartku na piątek czasu środkowoeuropejskiego pożegnamy się z fazą grupową. Przed rozpoczęciem Mundialu ustalono, iż zwycięzca grupy A zmierzy się z reprezentacją kraju, który zajmie drugie miejsce w grupie B. Jeśli dwa zespołu zdobędą taką samą liczbą punktów w I fazie rozgrywek, o awansie zdecyduje bilans bramkowy, w dalszej kolejności liczba strzelonych goli, a na końcu wynik spotkania obu reprezentacji.
Dogrywka
W fazie grupowej remis nagradzano 1 punktem. W 1/8 finału mecz musi zakończyć się zwycięstwem jednej z reprezentacji. Jeśli po 90 minutach regulaminowego czasu gry będzie utrzymywał się remis, sędzia zarządzi dogrywkę, które składa się z dwóch części. Każda trwa 15 minut. Jeśli w ciągu 30 minut nie poznamy zwycięzcy, o awansie do kolejnej fazy rozgrywek zadecydują rzuty karne.
Spalony
O pozycji spalonej mówimy wówczas, gdy zawodnik drużyny atakującej w momencie podania znajduje się przed ostatnim obrońcą drużyny przeciwnej. Sędzia nie powinien uznawać bramek strzelonych z offside`u, aczkolwiek czasem dochodzi do pomyłek. Arbiter musi ocenić sytuację w ciągu kilkudziesięciu sekund. W odróżnieniu od widzów zgromadzonych przed telewizorami nie może obejrzeć powtórki.
Pułapka offside`owa
Wbrew pozorom futbol jest grą strategiczną. Linia obrony może wyjść do przodu (oddalić się od bramki), zostawiając zawodnika drużyny przeciwnej na pozycji spalonej. Jeśli dojdzie do opisanej sytuacji sędzia ma obowiązek przerwać akcję. Zespoły, które korzystają z pułapki offside`owej, grają w rosyjską ruletkę. Czasem arbiter niewłaściwie interpretuje sytuację i nie odgwizduje spalonego.
Irmina