Sól bocheńska to rodzaj soli kosmetycznej, produkowanej według tradycyjnych metod w oparciu o mioceńskie złoża solankowe z okolic Bochni. Jest szczególnie pomocna w zwalczaniu wielu chorób, a także na dolegliwości menopauzy.
Sól bocheńska była określana mianem białego złota, bowiem przez wieki stanowiła polskie bogactwo. Przez pierwsze lata sól była wydobywana metodą warzelniczą ze słonych źródeł. W XIII wieku (w 1248 roku), najprawdopodobniej przypadkowo, podczas rutynowej pracy (pogłębiania studni) natrafiono na złoża bocheńskiej soli kamiennej. Dało to początek najstarszej europejskiej kopalni soli – Kopalni Soli w Bochni.
Zalety soli bocheńskiej
Lecznicza sól jodowo-bromowa pozyskiwana jest z mioceńskich złóż solankowych znajdujących się w okolicach Bochni. Sól ta posiada wiele zdrowotnych właściwości, zbawiennie działa na wiele różnych schorzeń oraz w sposób aktywny wspomaga ich leczenie.
Sól bocheńska zawiera w sobie dużo składników mineralnych – przede wszystkim magnezu, wapni, jodu i bromu. Może być stosowana przez osoby mające bardzo wrażliwą skórę, tak więc można jej używać w leczeniu łuszczycy bądź łagodzenia objawów alergii.
Dzięki swoim właściwościom sól bocheńska wspomaga leczenie różnych schorzeń reumatycznych, przewlekłego zapalenia przydatków, zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn czy też różnych chorób skóry (łuszczycy, rybiej łuski itp.). Przynosi także ulgę w problemach z przemianą materii.
Sabina Sosnowska