Sól bocheńska to rodzaj soli kosmetycznej, produkowanej według tradycyjnych metod w oparciu o mioceńskie złoża solankowe z okolic Bochni. Jest szczególnie pomocna w zwalczaniu wielu chorób, a także na dolegliwości menopauzy.
Przeciwwskazania
Istnieją pewne choroby i dolegliwości, przy których nie zaleca się kąpieli solnych. Te choroby to: gruźlica, nadczynność tarczycy, choroby naczyń wieńcowych, nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia. Są to częste kłopoty pań w wieku menopauzalnym, dlatego warto przed zastosowaniem soli skonsultować się z lekarzem.
Kąpiele zdrowotne
Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem stosowania soli są kąpiele z dodatkiem soli. Zazwyczaj stosuje się stężenie od 1% do 3%, jednak w przypadku poważnych chorób skóry można zastosować stężenie 6% (na 100 litrów wody przypada 6 kg soli). Najlepiej, aby woda miała temperaturę ok. 36OC, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Kąpiel musi być zakończona prysznicem i wcieraniem w wilgotną skórę oliwki.
Osoba, która dopiero zaczyna swoja przygodę z solą bocheńską, powinna zacząć od niskich stężeń i stopniowo je zwiększać podczas kolejnych kąpieli.
Woda powinna mieć temperaturę 36 stopni C, bowiem taka temperatura jaklepiej sprzyja wchłanianiu przez skórę ważnych składników mineralnych. Sama sól działa rozgrzewająco i antyseptycznie, jeszcze przez dłuższy czas po kąpieli pobudza w organizmie procesy biochemiczne.
Sabina Sosnowska