Spowodowany zmianami hormonalnymi, brak ochoty na seks w trakcie menopauzy i po tym okresie jest zjawiskiem powszechnym. Nie oznacza to jednak, iż kobieta ma rezygnować z udanego życia erotycznego. Uratowanie słabnącego libido wymaga jednak przełamania pewnych oporów i powiedzenia o swoim problemie lekarzowi.
O menopauzie mówimy, gdy dochodzi do wygaszania czynności jajników. W organizmie kobiety następują wtedy zmiany hormonalne – spada poziom m.in. estrogenów i progesteronu, a także androgenów i hormonów produkowanych przed nadnercza. Obok wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak nerwowość czy uderzenia gorąca, może pojawić się spadek libido. Zmiana ta nie powinna jednak skłaniać kobiety do rezygnacji z życia intymnego.
Uciążliwa menopauza
Obniżone libido to nie jedyna przeszkoda w kontynuowaniu życia seksualnego przez kobietę w okresie klimakterium. Menopauzie towarzyszą objawy naczynioruchowe, takie jak nocne poty czy uderzenia gorąca. Mogą pojawiać się bóle i zawroty głowy, a także szereg dolegliwości natury psychicznej i emocjonalnej. Obok drażliwości i nerwowości pojawia się spadek poczucia własnej wartości, przekonanie o schyłku kobiecości, nieatrakcyjności dla partnera – wszystko to może zniechęcić do podejmowania współżycia.
Zmiany hormonalne często doprowadzają też m.in. do suchości pochwy – powoduje ona dyskomfort, a nawet ból podczas stosunku. Zmienia się wygląd ciała, a tkanki stają się mniej elastyczne. Ponadto po 50. roku życia kobiety częściej chorują m.in. na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy niewydolność serca. Schorzenia te same w sobie mogą osłabiać ochotę na seks. Negatywny wpływ na libido nierzadko maja też leki przyjmowane w przypadku tych chorób.
Na ratunek libido
Menopauza nie musi stanowić kresu życia seksualnego kobiety. Niestety, bardzo wiele pań uznaje swój stan za coś naturalnego i nie zgłasza problemu lekarzowi. Inne wstydzą się przyznać, że „w tym wieku” wciąż chcą być aktywne seksualnie. Tymczasem odzyskanie radości z seksu w trakcie menopauzy i po tym okresie wymaga zastosowania terapii farmakologicznej. Polega ona przede wszystkim na suplementacji hormonalnej, stosowaniu probiotyków zwiększających florę bakteryjną pochwy, a także kremów lub globulek nawilżających zwalczających suchość pochwy.
Podobnie jak w przypadku mężczyzn zmagających się z impotencją stosuje się leki, takie jak m.in. Kamagra, i nie ma w tym nic wstydliwego, w przypadku kobiet erotyczna sfera życia również wymaga zastosowania farmakoterapii. U mężczyzn problemy z erekcją mogą być spowodowane andropauzą, czyli spadkiem męskich hormonów płciowych. Panowie jednak chętniej sięgają po dobrodziejstwa medycyny, dzięki czemu dłużej cieszą się udanym seksem. Dowodem na to jest ogromna popularność Kamagry i innych leków na potencję. Kobieta, która otworzy się na pomoc medyczną w okresie menopauzy, nie będzie musiała zrezygnować z seksu. Przeciwnie, zbliżenia będą cieszyć ją tak samo jak wcześniej, a nawet bardziej – chociażby ze względu na brak ryzyka ciąży.
Więcej informacji znajdziecie Państwo w serwisie https://www.aptekakamagra.pl