specjalista-od-menopauzy

Polskiej służbie zdrowia daleko do ideału. Jednak i w naszym kraju pojawia się coraz więcej dobrze wykształconych lekarzy specjalizujących się w chorobach okresu okołomenopauzalnego. Trzeba tylko wiedzieć jak do nich trafić i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego specjalisty.

Profilaktyka 50+

Wchodząc w okres przekwitania powinnyśmy szczególnie uważać na swoje zdrowie. W tym czasie wzrasta ryzyko zachorowania na raka, choroby serca, osteoporozę czy chorobę Alzheimera. Odpowiednia profilaktyka i wczesne wykrywanie wszystkich zmian jest bardzo ważne w skutecznym leczeniu. Także dolegliwości typowo menopauzalne powinny być kontrolowane przez właściwego lekarza.

Dobry lekarz poszukiwany

Nasza rzeczywistość nie jest różowa – kolejki, terminy, obsługa pacjenta też pozostawia wiele do życzenia. Trudno się dziwić, że Polki tak rzadko odwiedzają gabinety lekarskie i nie korzystają z badań profilaktycznych. Mimo to statystyki pokazują, że mamy coraz więcej dobrych lekarzy, którzy robią specjalizacje w takich dziedzinach, jak właśnie menopauza. Nie zmienimy całej służby zdrowia, ale może warto zadać sobie trud i zmienić lekarza na bardziej satysfakcjonującego?

Kto szuka – znajduje

Menopauza wiąże się przede wszystkim z potrzebą znalezienia odpowiedniego ginekologa. Dobrze jest też rozejrzeć się za innymi lekarzami: endokrynologiem, dermatologiem, dietetykiem, psychologiem. Najważniejsza przy wyborze specjalisty jest jego wiedza i praktyka w zakresie menopauzy. Lekarz musi brać pod uwagę nasze specyficzne potrzeby i fakt przekwitania. Dobrze, jeśli jest to człowiek otwarty, przy którym pacjentka nie czuje się skrępowana, może mówić szczerze o problemach i dolegliwościach, nie boi się pytać. Jak znaleźć taki ideał? Dobrym sposobem jest internet – największa baza wiedzy o specjalistach, gdzie można znaleźć bardzo wiele informacji. Wbrew pozorom nie tylko o gabinetach prywatnych, ale także o tych, które mają kontrakty z NFZ. Nie jesteśmy przywiązane do jednej przychodni, na wizytę możemy umówić się wszędzie. Innym prostym sposobem jest pytać wśród przyjaciółek, sąsiadek, rodziny, a także w ośrodkach zdrowia. Można w ten sposób dowiedzieć się który lekarz spełnia nasze kryteria.

Akcja zdrowie

Programy i akcje prozdrowotne to szansa dla tych pań, które na co dzień nie mają czasu albo nie myślą o badaniach profilaktycznych. Trzeba korzystać z takich programów, które kierowane są do kobiet po 50-tym roku życia, a także ogólnych akcji bezpłatnych badań. Przy okazji można dowiedzieć się gdzie szukać właściwego lekarza.

Specjalistów od menopauzy przybywa, mamy coraz więcej możliwości. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie tylko lepiej, a kobiety będą częściej i chętniej szukać dobrych lekarzy, niczym się nie zrażając.

M. Borowik