Przygoda z kajakiem dla wielu osób to sprawa niebezpieczna i wymagajaca dużego wysiłku. Tymczasem można ten sport potraktować rekreacyjnie, a nie wyczynowo i spędzić rewelacyjnie czas na świeżym powietrzu, nawet, jeśli kondycja nam za bardzo nie dopisuje.
Spływy kajakowe mogą trwać kilka dni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu wybrać się na jednodniową wycieczkę. Jeśli zdarzy się dłuższy wypad, zastanów się, czy jesteś gotowa do obozowego życia, gdyż cały dobytek będziesz musiała przetransportować ze sobą w kajaku. Taka wyprawa wymaga już pewnych umiejętności oraz kondycji.
Przeciwwskaznia
Ponieważ, nawet w najbardziej leniwej formie, kajakarstwo wymaga używania wioseł, dlatego raczej odpada ono w przypadku osób z niesprawnymi kończynami górnymi – przeciwwskazaniem mogą być: zapalenie stawów, stany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Znaczny wysiłek fizyczny jest niewskazany dla osób cierpiących na niewydolność płuc i układu krążenia oraz choroby serca (np. choroba niedokrwienna, zapalenie mięśnia sercowego, wady serca).
Przeciwwskazaniami są też schorzenia dróg oddechowych (wrażliwość na wilgotne powietrze) czy nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Wszystkie głównie dotyczą intensywnego uprawiania kajakarstwa, ale nie stanowią dużej przeszkody, jeśli chcemy przez 2-3 godziny popływać łódką wśród pięknej przyrody.
Warto wybrać się choć raz na wycieczkę kajakiem i dać się porwać nurtowi.
Joanna Pastuszka-Roczek