Włos przyciąga do siebie z otoczenia różne cząsteczki, takie drobny kurz czy różnego rodzaju włókna. Mają one jony dodatnie. Bardziej zniszczony włos z porowatą powierzchnią przyciąga tego najwięcej. Twoje włosy mają jony dodatnie, z tego powodu odpychają te pochodzące z otoczenia co sprawia, że pasma zaczynają się unosić. Przy zdejmowaniu czapki z głowy często słyszysz delikatne trzaski. To niewielkie wyładowania elektrycznych. Na takie nieprzyjemne doznania narażone są przede wszystkim posiadaczki włosów przesuszonych lub nadmiernie uszkodzonych, z mocno rozchyloną łuską włosa. Przedstawiamy kilka sposobów na elektryzujące się włosy!
Elektryzujące się włosy a pora roku
Jesień i zima to właśnie te pory roku gdzie panują najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne, przyczyniające się do elektryzowania się włosów. Panują takie zjawiska jak mróz i wiatr, a temperatury często są zmienne. Takie czynniki znacząco wpływają na osłabienie i kondycję włosa. Dodatkowo w tym czasie mamy tak zwany okres grzewczy. Pomieszczenia, w których przebywamy: w domu, w pracy, w sklepach są przegrzane. Suche powietrze znacząco wpływa na nasze włosy. Stają się łamliwe, matowe i niesforne, dlatego odpowiednia pielęgnacja włosów w tym okresie jest bardzo ważna.
Warto też wspomnieć o tym, że noszenie czapek zwłaszcza ze sztucznych, syntetycznych tkanin także się przyczynia do kłopotów związanych z elektryzowaniem włosów. Przy ściąganiu czapki, pocieramy nią o włosy, powodując naelektryzowanie. Dlatego dużo osób zimą decyduje się nie nosić żadnej czapki, jednak nie jest to najlepszym rozwiązaniem. Oprócz tego, że narażamy nasz organizm na przeziębienie, to również wystawiamy włosy na najbardziej niekorzystne dla nich warunki atmosferyczne. Mróz i wiatr wzmagają przesuszenie włosów i kółko się zamyka.
Elektryzujące się włosy to częsty problemem dla osób w każdym wieku, ale szczególnie dla dzieci i osób starszych. Oto sposoby, które pomogą Ci zapobiec lub zmniejszyć problem elektryzujących się włosów:
- Susz włosy suszarką na niskim lub średnim poziomie ciepła zamiast na gorącym, najlepiej z funkcją jonizacji powietrza.
- Unikaj przegarniania, pocierania włosów rękawiczką podczas spaceru.
- Nie rezygnuj z czapki noś tę z naturalnych włókien, które nie podrażniają struktury włosa.
- Używaj szczotek do włosów z naturalnego włosia.
- Nie przebywaj w mocno nagrzanych pomieszczeniach, stosuj nawilżacze powietrza.
- Sięgaj po dostępne w sklepach produkty i kosmetyki zapobiegające elektryzowaniu się włosów.
- Nie doprowadzaj do przesuszenia włosów stosując regularne kuracje nawilżające je i odżywiające.
Zdrowe, nawilżone włosy bez uszkodzeń nie tylko wyglądają ładniej, ale też problem elektryzowania się dotyczy ich w znacznie mniejszym stopniu. Warto więc abyś poświęciła im trochę czasu i uwagi. Przecież piękna fryzura i lśniące włosy to Twoja wizytówka.