Każda z nas marzy o nieskazitelnej skórze. Niestety, większość z nas ma coś do ukrycia. Jedne z nas sięgają po podkład, aby ukryć pryszcze, drugie, by zatuszować przebarwienia, a trzecie, bo ich skóra jest zaczerwieniona. Przedstawiamy sposoby na idealną cerę.
Zdrowe odżywianie sposobem na idealną cerę
To, jak nasza cera wygląda, zależy w dużej mierze od naszej diety. Nasz organizm potrzebuje szeregu substancji odżywczych, aby funkcjonował prawidłowego. Gdy jakiś składnik jest dostarczany w niedostatecznej ilości, w pierwszej kolejności jego niedobór odbija się na stanie naszych włosów, skóry i paznokci. Nie są one bowiem najważniejsze dla naszego przetrwania. Organizm stara się racjonalnie gospodarować ograniczonymi zasobami, dlatego też cenne substancje zatrzymuje dla najważniejszych narządów i procesów biochemicznych. Aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, musimy pamiętać o zbilansowanej i zróżnicowanej diecie. Im mniej urozmaicone jest nasze menu, tym większe ryzyko, że czegoś w nim zabraknie, a to z kolei może wpłynąć negatywnie na stan naszej skóry. Aby cera była zdrowa, należy dostarczać jej cynku, który znajdziemy w nasionach słonecznika, pestkach dyni czy orzechach. Warto też włączyć do diety produkty bogate w witaminę C, która uczestniczy w syntezie kolagenu, podstawowego białka budulcowego skóry. Kwas askorbinowy to też silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się, w tym powstawanie zmarszczek. Do produktów, które stanowią bogate źródło witaminy C, zaliczamy maliny, jeżyny, borówki, pietruszkę i owoce cytrusowe. Naukowcy coraz częściej skłaniają się ku teorii, że nasza mikroflora wpływa na stan cery. Jeśli w organizmie brakuje dobrych bakterii kwasu mlekowego, które zakwaszają m.in. naszą skórę, to namnażają się potencjalne patogeny, w tym bakterie wywołujące trądzik. Warto zatem włączyć do swojego menu fermentowane wyroby mleczne (kefir, jogurt, maślankę) oraz kiszonki warzywne (kiszone ogórki, kiszona kapusta). Zawierają one żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego.
Dobre oczyszczanie skóry twarzy
Idealny wygląd cery to bardzo często kwestia jej umiejętnego oczyszczania. Nie należy przesadzać i sięgać po produkty na bazie silnych detergentów, gdyż te uszkodzą naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry, przez co ta stanie się wysuszona, a następnie zacznie się przetłuszczać. Gdy pozbawiamy cerę bariery ochronnej w postaci warstwy hydrolipidowej, bardzo często doprowadzamy też do zachwiania stosunków mikrobiologicznych. W rezultacie przez stosowanie żeli do mycia twarzy na bazie silnych detergentów możemy się dorobić trądziku. Ważne jest dokładne oczyszczanie cery z makijażu sebum, ale należy tego dokonać na bazie łagodnych produktów myjących. Musimy też pamiętać o stosowaniu toników, które przywracają skórze jej naturalne pH. Lekko kwaśny odczyn stanowi jej naturalną barierę ochronną. Ponadto należy przynajmniej raz w tygodniu wykonać peeling. Osoby z cerą mieszaną i trądzikową mogą pozwolić sobie na mechaniczny, natomiast cera wrażliwa i naczynkowa wymaga peelingu enzymatycznego. Dzięki temu prostemu zabiegowi pozbywamy się z twarzy martwego naskórka, który mógłby zatykać ujścia gruczołów łojowych i stać się doskonałą pożywką dla potencjalnych patogenów.
Częsta zmiana maseczek ochronnych
Żyjemy w dobie epidemii, dlatego jesteśmy zmuszone nosić maseczkę w miejscach publicznych. To rozwiązanie chroni nas przed groźnym wirusem. Jednak wiele osób popełnia któryś z błędów. Nosi jedną maseczkę zbyt długo, zamiast regularnie prać maseczkę wielokrotnego użytku, suszy ją na kaloryferze i ponownie zakłada. Niektórzy nawet potrafią tygodniami nosić maseczkę jednorazową, którą po 1,5-2 godzinach powinniśmy wyrzucić do kosza. Także pranie maseczki w tradycyjnym proszku do prania z dodatkiem płynu do płukania może zakończyć się tragicznie dla naszej cery. Maseczki nie powinnyśmy też trzymać w kieszeni z kluczami czy drobnymi pieniędzmi, ani wrzucać jej luzem do torebki. To najprostsza droga, aby przenieść na swoją cerę potencjalne patogeny. Reasumując, maseczkę jednorazową wyrzucamy po jednym użyciu, wielorazową po jednym użyciu umieszczamy w torbie, w której zbieramy maseczki do prania. Maseczki pierzemy w płynach hipoalergicznych pozbawionych substancji zapachowych oraz sztucznych barwników. Nie nosimy ich luzem z innymi rzeczami. Dobrze jest włożyć maseczkę do woreczka lub papierowej torebki, a dopiero później do torebki.
Odpowiednie nawilżenie skóry kluczem do sukcesu
Aby nasza cera wyglądała idealnie, powinniśmy zadbać o jej nawilżenie. Kluczową rolę w naszej pielęgnacji twarzy powinny odgrywać humektanty, czyli substancje wiążące wodę w naskórku. Do tej grupy substancji należy kwas hialuronowy. Został on wykorzystany w kosmetykach pielęgnacyjnych Bell Hypoallergenic Hydrating. Ta polska marka wypuściła właśnie Hypoalergiczne odżywcze krople z kwasem hialuronowym oraz Hypoalergiczne intensywnie nawilżające serum z kwasem hialuronowym. Oba produkty znajdują się w ekologicznych, szklanych buteleczkach i zostały wyposażone w pipetkę, która umożliwia precyzyjne dozowanie specyfików. Wyżej wspomniane kosmetyki świetnie się wchłaniają, jednocześnie ujędrniając i wygładzając skórę. Stanowią zatem doskonałą bazę pod makijaż. Pamiętajmy o tym, aby nie nakładać podkładu na nagą skórę, lecz przed aplikacją fluidu nawilżyć ją odpowiednimi specyfikami. Na tak przygotowanej cerze kosmetyk kolorowy będzie prezentował się znacznie lepiej. Już samo jego rozprowadzenie przebiegnie dużo sprawniej. Hypoalergiczne intensywnie nawilżające serum z kwasem hialuronowym ma krótki i treściwy skład. Znajdziemy w nim wyłącznie niezbędne składniki, w tym olej z pestek moreli, glicerynę, hialuronian sodu i pochodną witaminy E, czyli silnego antyoksydantu. Hypoalergiczne odżywcze krople z kwasem hialuronowym mają nieco bogatszy skład, ale tutaj także znajdziemy wiele naturalnych składników o dobroczynnym działaniu.
Sposoby na idealną cerę – dobrze dobrany podkład
Większość kobiet ma jakieś zastrzeżenia do swojej cery. Czasem jesteśmy niezadowolone z wyprysków, kiedy indziej z zaczerwienienia skóry lub istniejących przebarwień. Nic dziwnego, że chętnie sięgamy po podkłady. Fluid ma za zadanie zatuszować niedoskonałości naszej cery i wyrównać jej koloryt. Na uwagę zasługują podkłady Bell Hypoallergenic Longwear Hydrating, które są dostępne w 4 odcieniach – Alabaster (najjaśniejszy, zawiera lekko różowe podtony), Nude (neutralny, nieco ciemniejszy od Alabaster, ale wciąż jasny), Natural i Sunny (najciemniejszy odcień w kolekcji, idealny dla lekko opalonych kobiet). Podkład Bell Hypoallergenic Longwear Hydrating nie tylko upiększa naszą skórę, ale też ją pielęgnuje. To zasługa kwasu hialuronowego, który wiąże cząsteczki wody i tym samym nawilża naszą cerę. Pomimo iż mamy do czynienia z odżywczą formułą, fluid nosi się stosunkowo lekko. Bardzo ładnie wyrównuje on koloryt skóry i stapia się z naszą karnacją, jeśli tylko wybierzemy dla siebie odpowiedni odcień. Fluid utrwalony pudrem z tej samej serii bardzo ładnie utrzymuje się na twarzy aż do wieczornego demakijażu.
Utrwalanie makijażu pudrem
Aby makijaż przetrwał cały dzień, warto utrwalić go pudrem. Niestety, wiele tego typu produktów wysusza naszą cerę i sprawia, że wygląda ona pergaminowo. Puder Bell Hypoallergenic Longwear Hydrating zawiera kwas hialuronowy, dzięki czemu nawilża skórę i sprawia, że wygląda ona świeżo i naturalnie. Pomimo iż kosmetyk ma odżywczą formułę, doskonale sprawdza się przy utrwalaniu makijażu. Puder świetnie scala się z podkładem, który wchodzi w skład serii Hydrating. Jest drobno zmielony, przez co prezentuje się bardzo naturalnie na skórze.
Seria wegańska Bell Hypoallergenic Hydrating
Wszystkie przedstawione powyżej kosmetyki Bell mogą być stosowane przez alergików, ponieważ posiadają hipoalergiczną formułę. Ponadto linia Hydrating jest w 100% wegańska. Nie testowano jej na zwierzętach, a zawarty w niej olej palmowy pochodzi ze zrównoważonych upraw. Produkty zostały utrzymane w duchu Clean Beauty. Oznacza to, iż są wolne od takich substancji jak cykliczne silikony, komponenty zapachowe, alkohol, oleje mineralne, gluten, laktoza, PEG, etanolamina.