sposoby-na-opryszczke

Zakażenia opryszczkowe są bardzo powszechne w Polsce, a nawet szacuje się, że występują one dwa razy częściej, niż w w pozostałych częściach Europy. Jak sobie radzić z bolesnymi pęcherzykami?

Najgroźniejsza rzecz, jaka może nas spotkać ze strony wirusów opryszczki to opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu, które – nieleczone – w 70% przypadków doprowadza do śmierci, a w pozostałych do trwałych uszkodzeń neurologicznych. Najbardziej niebezpieczne jest to, że początki choroby są bardzo powszechne, gdyż są to bóle głowy i gorączka.

Sposoby na opryszczkę

Wirus, który nas raz zaatakuje, będzie w nas mieszkał już przez całe życie, choć niekoniecznie się ujawni. Proponowane w aptekach plastry przeciw zimnu są skuteczne tylko przed pojawieniem się pęcherzyka, a więc zupełnie bezużyteczne dla osób, które nie odczuwają swędzenia czy pieczenia przed jego pojawieniem.

Bolesna grudka zazwyczaj pęka samoistnie, dlatego należy zachować szczególną higienę – myć ręce po dotykaniu twarzy i okolic zmian, dokładnie czyścić sztućce czy szklanki, które miały kontakt z naszymi ustami. W ten sposób nie będziemy zarażać innych.

Leczenie opryszczki może przebiegać miejscowo lub ogólnie. W tym pierwszym przypadku smarujemy pęcherzyk maściami zawierającymi acyklowir, które hamują namnażanie się wirusa. Choć skraca to przebieg choroby, nie zapobiega nawrotom.

Dobrze jest równocześnie stosować odkażające maści cynkowe.

Joanna Pastuszka-Roczek