spotkanie-edukacyjne-dla-pacjentow-chorujacych-na-raka-jelita-grubego

20 listopada (czwartek) o godz. 17:00 w Auli Wykładowej im. prof. T. Koszarowskiego (I piętro) w Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie przy ul. Roentgena 5 w Warszawie odbędzie się spotkanie edukacyjne dla pacjentów chorujących na raka jelita grubego pt. Wszystko co powinieneś wiedzieć o leczeniu raka jelita grubego.

Celem spotkania jest zwrócenie uwagi, na to, że współczesna medycyna to już nie tylko innowacyjne metody i skuteczne leczenie farmakologiczne. To także większy komfort i jakość życia pacjenta poddawanego leczeniu.

Rak jelita grubego to najczęściej występująca choroba nowotworowa w Europie. W Polsce jest to drugi pod względem umieralności nowotwór złośliwy. Każdego roku rozpoznaje się prawie 16 000 nowych przypadków . Większość zachorowań występuje po 50 roku życia (94%), przy czym aż 75% z nich przypada na populację po 60 r.ż. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje szansę na przeżycie. Niestety większość chorych zgłasza się do lekarza, gdy rak już poczynił ogromne spustoszenie w ich organizmie. W przypadku choroby nowotworowej postawienie diagnozy, a następnie leczenie znacznie pogarsza jakość życia pacjenta. Dla chorych poddawanych chemioterapii bardzo trudne jest poradzenie sobie z silnymi emocjami, takimi jak lęk, obawa, strach czy stres. Z badań wynika, że 7% chorych na raka jelita grubego cierpi z powodu depresji . Dlatego właśnie współczesna medycyna jakość i komfort życia chorego uznaje za jeden z ważnych elementów leczenia.

Lekarze coraz częściej troszczą się o to, aby pacjenci byli aktywni, a ich życie było satysfakcjonujące pomimo wyzwań, jakie stawia przed nimi rak jelita grubego. Starają się uwzględniać podczas terapii niezależność pacjenta m.in. poprzez stosowanie infuzorów (przenośnego systemu do podawania chemioterapii, który stanowi alternatywę dla standardowej kroplówki). Umożliwienie stosowania terapii w domu lub uwolnienie pacjenta od szpitalnego łóżka i pozwolenie mu na swobodne poruszanie się na terenie szpitala przekłada się bowiem bezpośrednio na poczucie samokontroli i wpływu na własną sytuację.

Informcja prasowa