Mata, koc, pasek do jogi i kostka, podręcznik. Co jest niezbędne do samodzielnej praktyki asan? Jak wygląda sprzęt jogina?
MATA
Niezbędnym wyposażeniem jogina jest antypoślizgowa mata do ćwiczeń jogi. Różni się ona od karimat i mat fitness przede wszystkim grubością, strukturą i wskaźnikiem antypoślizgowym. Cienka mata do jogi zapewnia lepszą przyczepność do podłoża umożliwiając wykonanie pozycji stojących i równoważnych. Kluby fitness zwykle mają w swoim asortymencie maty, z których początkujący adepci mogą korzystać. Jeżeli zaangażujesz się w praktykowanie jogi warto zaopatrzyć się we własną matę. Względy higieny i Twój komfort są tutaj najważniejsze, ale własna mata może przydać się również na wyjazdy szkoleniowe czy wakacje z jogą. Jeżeli wcześniej ćwiczyłaś na dywanie lub podłodze, szybko docenisz walory ćwiczenia na macie i już nigdy nie będziesz chciała się z nią rozstać.
Decydując się na kupno maty należy kierować się własnymi potrzebami i uwzględnić je przy parametrach takich jak: antypoślizgowość, grubość, trwałość, struktura, wymiary (głównie długość maty) kolor, czy antyalergiczność. Bardziej zaangażowani jogini na pewno będą chcieli wiedzieć czy konkretna mata posiada eko test i czy została wyprodukowana w humanitarnych warunkach pracy. Na wybór maty rzutuje częstotliwość ćwiczeń i ewentualne problemy ze wzmożoną potliwością, a także waga maty (1,0- 2,2 kg), która ma znaczenie, gdy do klubu lub szkoły przebywamy spory kawałek pieszo.
Matę do jogi można zakupić m.in. w szkołach jogi, jest ona zwykle cięta z rolki, co gwarantuje niższą cenę zakupu. Jej koszt powinien wahać się w granicach ok. 55zł – 75zł . Możesz również rozeznać się w ofertach sklepów internetowych. O pomoc w zakupie maty poproś instruktora lub kogoś kto praktykuje jogę dłuższy czas.
KOC I PASEK DO JOGI
Koc wełniany do jogi jest odpowiednio gruby i sztywny, aby umożliwić komfortową praktykę asan. Jego naturalny skład (60% lub 90% żywej wełny, uzupełnionej włóknami wełnopodobnymi) zapewnia delikatny kontakt z ciałem i jego ogrzewanie przy praktykach medytacyjnych i kontemplacyjnych. Po złożeniu może być wykorzystywany w pozycjach leżących oraz siedzących, np. dla jednostronnego podparcia biodra.
Paski wykonane są one z bardzo grubej bawełny, zakończone wytrzymałą metalową klamrą służącą do regulacji pętli. Wykorzystywane są w jodze w celu osiągnięcia właściwej postawy i napięcia ciała podczas konkretnych asan czy określonych pozycji w stretchingu.
Pasek do praktyki hatha-jogi może mieć różną szerokość (od 3 do 4 cm), którą dobieramy ze względu na wygodę użytkowania.
KOSTKI DREWNIANE, KORKOWE LUB BLOKI Z PIANKI
Drewniane klocki do jogi wykonane są klejonych fragmentów drewna bukowego, dębowego, jaworowego lub olchy. Mogą być one pomalowane nietoksycznym lakierem lub naturalne. Dla bezpieczeństwa użycia ich kanty są łagodnie zaokrąglone. Wykorzystywane są one w praktyce jogi Iyengar, np. przy wsparciu dłoni na podłożu, gdy nie jesteśmy w stanie rozciągnąć dostatecznie ciała w konkretnej asanie.
Turystyczną wersją kostki drewnianej jest kostka do jogi ze 100% naturalnego, skompresowanego korka, który jest wytrzymały i może służyć wiele lat. Cechuje ją duża lekkość, która sprawia, że doskonale nadaje się na kursy wyjazdowe, gdzie wymagany jest własny sprzęt do ćwiczeń.
Pianka do jogi jest wykonana z twardego i wytrzymałego tworzywa, które szybko powracającej do swojego kształtu. Jest płaska i bardzo lekka. Ma zastosowanie w praktyce wielu asan jako podpórka, a podczas praktykowania medytacji pozwala zachować stabilną pozycję poprzez utrzymywanie prostego kręgosłupa i podpartych kolan.
PODRĘCZNIK- PRZYDATNY W DOMU
Półki w księgarniach uginają się pod ciężarem książek o tematyce jogicznej, coraz większym zainteresowaniem cieszą się płyty DVD z przykładowymi treningami. Szczególnie na początku naszej przygody z jogą nic nie zastąpi kontaktu z doświadczonym nauczycielem. Regularne praktyki i intensywne korygowanie postawy przez instruktora przyniesie wymierne efekty i pozwoli Ci szybciej rozpocząć samodzielną praktykę. W tym momencie niezbędny okaże się podręcznik do jogi. Z racji dużej konkurencyjności na rynku i ogromną ilością tzw. poradników zdrowotnych, o mniejszej wartości edukacyjnej, najlepiej będzie poprosić instruktora o rekomendację któregoś z tytułów.
Anna J