strzez-sie-nowotworow

Cywilizacja pociąga za sobą coraz to nowe choroby człowieka. Zawsze, kiedy wynajdziemy sposób na radzenie sobie z chorobą, przychodzi inna – jeszcze groźniejsza. W obecnych czasach nemezis ludzkości stanowią nowotwory.

Nowotwór, zwany potocznie rakiem, jest szczególnym rodzajem tkanki żywego organizmu, która zdołała skutecznie wyłamać się spod kontroli mechanizmów regulujących jej funkcje. Tego rodzaju twór tylko w nielicznych przypadkach jest formowany z komórek pierwotnych, na ogół natomiast powstaje na bazie tkanek już istniejących, wcześniej uformowanych.

Nachodzi człowieka pytanie: czy w takim razie, skoro nowotwory bazują na tkankach organicznych, nie zwiększa się ryzyko zachorowania na nie, jeżeli będziemy do swojego układu pokarmowego wprowadzać inne tkanki? Takimi obcymi zespołami komórek są oczywiście mięsa różnych zwierząt, które spożywając, łączymy ze swoim organizmem.

Różne badania – jeden wniosek

W Stanach Zjednoczonych na przełomie ostatnich dwudziestu lat przeprowadzono kilka niezależnych i nie powiązanych ze sobą doświadczeń wśród około miliona osób. Na wielu płaszczyznach ich wyniki pokryły się. W zależności od przyjętych kryteriów zawsze uzyskiwano wynik, iż liczba zachorowań na różne odmiany raka wśród osób spożywających czerwone mięso codziennie jest 11-35% wyższa niż w przypadku wegetarian oraz osób jedzących tylko mięso ryb i owoce morza.

Dlaczego różnica jest tak duża? O dziwo, żadna z grup badawczych nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, skąd w przypadku osób spożywających mięso zwiększone prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Niektórzy podejrzewają, że znaczenie mają tutaj wirusy i inne czynniki mutacyjne, które zawierają się w mięsie. Inni naukowcy wskazują raczej na ochronne właściwości soków roślinnych, podczas gdy jeszcze kolejna grupa widzi przyczynę w sposobie przyrządzania mięsa: gotowaniu go lub grillowaniu, a także w sposobach hodowli zwierząt, którym podaje się w paszy hormony przyspieszające rozwój oraz przyrost tkanek.

A. Złotkowska