Super związek – Alina Adamowicz i Justyna Moraczewska

Któż z nas nie marzy o trwałym i szczęśliwym związku? Niestety, rzeczywistość często przynosi nam rozczarowanie. Relacja, która miała być na całe życie, nagle rozsypuje się. Partner, który wydawał się ideałem, zawodzi. Czy stworzenie szczęśliwego związku jest możliwe? Alina Adamowicz i Justyna Moraczewska w swoim poradniku Super związek przekonują, że udane relacje znajdują się w naszym zasięgu. Musimy tylko podjąć odpowiednią pracę.

Spis treści:

  1. Kiedy warto walczyć o związek, a kiedy lepiej sobie odpuścić?
  2. Praca nad związkiem – dlaczego jest konieczna?
  3. Związek z wieloletnim stażem oparty na prozaicznych sprawach
  4. Kryzys w związku – nie przeocz sygnałów alarmowych!
  5. Brak czułości w związku – jak zmienić sytuację?
  6. Wina za kryzys w związku zazwyczaj leży pośrodku
  7. Super związek – kompendium wiedzy o relacjach romantycznych

Kiedy warto walczyć o związek, a kiedy lepiej sobie odpuścić?

Czy o związek warto walczyć, kiedy znajdziemy się na zakręcie? Alina Adamowicz i Justyna Moraczewska zwracają uwagę na to, iż wszystko zależy od okoliczności. Jest związek kiedyś był udany i szczęśliwy, dobrze rokował, a nagle zaczął się sypiać, to warto zadać sobie trochę trudu. Możliwe, że trafiłyśmy na odpowiedniego partnera, tylko po drodze gdzieś się pogubiłyśmy. Jednak istnieją toksyczne związki, gdzie np. jedna ze stron cierpi na zaburzenie osobowości lub stosuje przemoc. Z takich relacji należy uciekać i zatroszczyć się przede wszystkim o swoje dobro.

Praca nad związkiem – dlaczego jest konieczna?

Nie bez powodu użyłam słowa: praca. Zdaniem autorek poradnika Super związek o każdą relację należy się starać. Wiele z nas popełnia ten sam błąd. Początkowo bardzo staramy się o drugą połówkę, zabiegamy o nią, ukazując najlepszą wersję siebie. Z czasem jednak, gdy już zdobędziemy jej względy, traktujemy ją jako coś pewnego i stałego w naszym życiu. Przestajemy się o siebie starać, zaniedbujemy także swój wygląd i kondycję. W rezultacie, gdy wydaje nam się, że stoimy w miejscu, to w rzeczywistości oddalamy się od siebie.

Związek z wieloletnim stażem oparty na prozaicznych sprawach

Związek z wieloletnim stażem często przypomina dobrze prosperującą firmę. Rozmawiamy na poważne tematy i te niezwykle prozaiczne jak zakup większego mieszkania, wymiana samochodu czy uzupełnienie zapasów chemii domowej. Jednak tego typu kwestie, choć ważne, często odbierają nam przestrzeń na wyrażanie emocji i czułości. Tak bardzo skupiamy się na codziennych powinnościach, że nie znajdujemy czasu, aby przytulić drugą osobę i powiedzieć jej miłe słowo. Z czasem naszej uwadze umyka nawet fakt, że ktoś ma gorszy nastrój.

Kryzys w związku – nie przeocz sygnałów alarmowych!

Alina Adamowicz i Justyna Moraczewska w swoim poradniku Super związek zwracają uwagę na to, abyśmy nie przeoczyły tych sygnałów alarmowych. Jeśli w porę jej dostrzeżemy, możemy przystąpić do działania. Gdy do relacji wkracza rutyna, często wspominamy szczęśliwe chwile z początku znajomości. Ubolewamy nad tym, że obecnie nasze życie odbiega od tamtych momentów. Jednak, czy dostrzegamy tutaj pole do działania i własną sprawczość? Często kryzys w związku wynika z tego, że same też dopuściłyśmy się zaniedbań. Wiele rzeczy można jednak zmienić, jeśli ma się taką wolę.

Brak czułości w związku – jak zmienić sytuację?

Np. brak czułości w związku bywa bolesny. Jednak warto postawić na szczerość – czy sama okazuję ją partnerowi? Czy znajduję czas, aby go czule powitać, gdy wraca do domu, albo pożegnać, gdy sama wychodzę do pracy? Może warto samej zmienić postawę i zobaczyć, czy to pociągnie za sobą większą czułość ze strony partnera?

Wina za kryzys w związku zazwyczaj leży pośrodku

Często narzekamy na to, iż nasz partner jest zaniedbany. Zastanawiamy się, gdzie podział się tamten przystojniak, którego poznałyśmy iks lat temu. Jednak spójrzmy obiektywnie na siebie. Czy nie ubieramy się w pierwsze lepsze rzeczy, aby tylko czuć się wygodnie? Czy nie zaniedbałyśmy diety i aktywności fizycznej, dorabiając się paru dodatkowych kilogramów? Autorki poradnika Super związek podkreślają, że zawsze należy też spojrzeć na własną postawę. Wina za kryzys w relacji nigdy nie leży tylko po jednej stronie. Zazwyczaj ją współdzielimy z partnerem. Gdy to dostrzeżemy, możemy zacząć wprowadzać zmiany od samych siebie i w ten sposób zawalczyć o związek.

Super związek – kompendium wiedzy o relacjach romantycznych

Super związek to niezwykle przystępnie napisany poradnik psychologiczny, który czyta się z przyjemnością, dostrzegając własne błędy i szanse na ich naprawienie. Alina Adamowicz i Justyna Moraczewska odwołują się do przykładów z życia wziętych. Przy ich rozpatrywaniu zachowują obiektywizm, co czyni ich książkę niezwykle wartościową pozycją. Super związek to stosunkowo krótki poradnik, ale za to otrzymujemy praktyczne informacje w skondensowanej formie, z której można czerpać pełnymi garściami. Polecam ten tytuł wszystkim, którzy chcą stworzyć trwałą i dobrą relację.  To kompendium wiedzy dotyczącej związków, które przynosi odpowiedzi na wiele trudnych, a zarazem ważnych pytań.  Poradnik Super związek ukazał się nakładem Wydawnictwa Słowne.