suplementy-diety

Wiele się mówi o suplementach diety. Szczególnie często temat ten pojawia się w dyskusjach osób, które chciałaby za pomocą takich środków poprawić coś w swoim wyglądzie. Zanim jednak zdecydujemy się na przyjmowanie suplementów, powinniśmy się dowiedzieć, z jakimi substancjami mamy do czynienia i jak mogą one wpływać na nasz organizm.

Zawartość składników odżywczych powinna być podana w formie liczbowej w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu. Na etykiecie produktu producent jest również zobowiązany do umieszczenia stwierdzenia, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci.

Znakowanie, prezentacja i reklama suplementów diety nie może zawierać informacji stwierdzających lub sugerujących, że zbilansowana dieta nie dostarcza wystarczających dla organizmu ilości składników odżywczych. Ogólnie ujmując, ulotka informacyjna suplementu diety nie może wprowadzać konsumenta w błąd w zakresie charakterystyki środka spożywczego albo przypisywać działania lub właściwości, których produkt nie ma.

Decyzja o zażywaniu suplementów diety powinna być przemyślana i musi wiązać się z chęcią poprawy obecnego, niesatysfakcjonującego stanu naszego organizmu. Omawiane preparaty mogą być stosowane również wtedy, gdy z różnych powodów nie jest możliwe spożywanie zalecanych ilości składników witaminowych lub mineralnych. Sytuacja taka nie powinna trwać jednak zbyt długo, ponieważ suplementy diety – jak sama nazwa wskazuje – mają za zadanie uzupełnić normalną dietę w dodatkowe składniki, nie zaś ją zastąpić!

Filiżanka Smaków nr 3 (31) maj-czerwiec 2012
www.filizankasmakow.pl

mgr inż. technologii żywności Małgorzata Kowalska