Doskwiera Ci brak promieni słonecznych zimą? – sięgnij po suszone śliwki.
Dzięki poprawieniu trawienia, nierozpuszczalny błonnik zapobiega powstawaniu hemoroidów i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Szczególnie polecane są dla osób przyjmujących leki przeciwbólowe na bazie kodeiny, która powoduje zaparcia.
Przeciwko osteoporozie i osteopenii
Na suszone śliwki przychylnym okiem powinny także spojrzeć panie dbające o kości, zwłaszcza po menopauzie. Badania kliniczne przeprowadzone na Florida State University (FSU), które zostały opublikowane przez Aging Research Review sugerują, że suszone śliwki mogą odwrócić osteoporozę u kobiet po menopauzie. Poproszono kobiety objęte badaniami, aby jadły dziennie 100 gram suszonych śliwek przez okres trzech miesięcy. Okazało się, że po tym okresie stan ich biomarkerów, które mierzą tempo tworzenia się kości, polepszył się w porównaniu z grupą kontrolną, która spożywała w tym czasie 75 gram suszonych jabłek.
W innych badaniach przeprowadzonych na San Francisco Veterans Administration Medical Center, dr Bernarda Hallorana odkrył, że dieta, do której włączono sproszkowaną suszoną śliwkę, spowodowała odbudowę kości u myszy (odpowiednik dla ludzi w średnim wieku i okresie postmenopauzalnym) w czasie ich normalnego starzenia się.
W walce z wolnymi rodnikami
Suszone śliwki są naszym sprzymierzeńcem także w walce z upływem czasu. Obok tzw. super owoców, skutecznie walczą z wolnymi rodnikami, a wg naukowców z Bostonu mają najwyższe właściwości antyoksydacyjne.
Bionica.pl