swiatowy-dzien-walki-z-otyloscia

Systematycznie wzrasta liczba osób otyłych wśród Europejczyków. Nadwaga to nie tylko problem estetyczno-zdrowotny, ale też społeczno-ekonomiczny. 1 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością.

Otyłość dotyka ludzi w różnym wieku, coraz częściej borykają się z nią kilkuletnie dzieci. Prognozuje się, iż w 2015 roku liczba osób borykających się z tą chorobą przekroczy 1,5 miliarda. W Polsce problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała ma co drugi mężczyzna. Kobiety bardziej dbają o linię, ale powoli dosięga je problem otyłości.

Nie chcesz marnować jedzenia, więc tyjesz…

Dlaczego przybywa osób otyłych? Przyczyn tego zjawiska należy doszukiwać się zarówno we współczesnym stylu życia, jak i naszej mentalności. Dziadkowie, którzy przeżyli wojnę, zaszczepili w nas przekonanie, iż jedzenie nie może się zmarnować. W związku z tym wielu z nas konsumuje posiłek do ostatniego kęsa, chociaż wielkość porcji przekracza nasze zapotrzebowanie. Dietetycy od lat apelują o rozwagę, lepiej zjeść niewielką porcję mięsa i wziąć dokładkę, niż nałożyć na talerz za dużo potrawy. Nie lubisz marnotrawstwa? Nie musisz wyrzucać resztek z obiadu do kosza, zawsze możesz schować je do lodówki lub po prostu zamrozić.

Przerwy w pracy spędzaj aktywnie

Siedzący tryb życia, w tym praca przy komputerze, również sprzyja otyłości. Aby uniknąć zbędnych kilogramów, przerwy warto spędzać aktywnie. Nie jedz śniadania przy biurku, wstań i przejdź do pokoju socjalnego, bufetu itp. Jeśli pracujesz przy komputerze, za każdą godzinę spędzoną przed monitorem przysługuje ci dodatkowa, 5-minutowa przerwa. W tym czasie warto podejść do okna, przespacerować się po korytarzu.

Jeśli biuro dzieli od miejsca zamieszkania niewielka odległość, zrezygnuj z samochodu na rzecz roweru. Słoneczne, wiosenne dni sprzyjają też spacerom. Pokonując drogę z pracy do domu pieszo, wzmacniasz swój organizm i poprawiasz swoje samopoczucie. Czyż spacer w scenerii kwitnących drzew i krzewów nie jest przyjemny?

Złe nawyki żywieniowe przyczyną otyłości

Kolejnym z często popełnianych błędów jest traktowanie słodyczy i słonych przekąsek jako swego rodzaju narody. Wielu z nas po ciężkim dniu spędzonym w firmie uważa, że zasłużyło na rekompensatę w postaci ulubionych ciastek czy rurek z kremem. To błąd, który może okazać się zgubny dla naszej sylwetki. Nigdy nie nagradzaj dziecka chipsami w zamian za odrobienie pracy domowej, posprzątanie pokoju czy pomoc młodszemu rodzeństwu. Niezdrowe jedzenie nie powinno kojarzyć się nam z uznaniem i nobilitacją.

Dużym problemem jest również zajadanie stresów. Każdy z nas reaguje inaczej na problemy, niektórych mobilizują one do działania, a w innych budzą lęk. Jedni w sytuacjach stresowych nie jedzą praktycznie nic, inni spożywają większe posiłki niż zazwyczaj. Aby uniknąć nadwagi i związanych z nią problemów, warto nauczyć się panować nad negatywnymi emocjami. Chcesz pozbyć się napięcia i stresu? Wyrzucisz go podczas ćwiczeń, ruchu na świeżym powietrzu i jogi. Ta ostatnia pozwala też kontrolować oddech i zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń.

Marlena