szczepienia-na-hpv

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania nowotworem wśród kobiet, który przyczynia się do ich śmierci. W większości przypadków wywołuje go HPV – wirus z rodziny Papillomawirusów. Czy szczepionka może być skutecznym narzędziem w walce przeciwko temu śmiertelnemu wrogowi?

Kto może się zaszczepić?

Wykonanie szczepionki jest najbardziej opłacalne u dziewczynek, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia seksualnego. W Polsce wchodzi program obowiązkowych szczepień dwunastolatek przeciwko wirusowi HPV. Nie oznacza to jednak, że pełnoletnie kobiety nie mają szans na walkę z brodawczakiem ludzkim. Lekarze zachęcają do szczepień wszystkie panie, gdyż nawet jeśli doszło do kontaktu z wirusem, antygeny będą stymulować układ immunologiczny do walki z innymi typami HPV. Przed decyzją o zaszczepieniu warto skorzystać z porady ginekologa, który może również wykonać pacjentce specjalny test na obecność wirusa (przypominający cytologię).

Za i przeciw

Szczepionka na HPV jest ciągle w fazie badań, więc tak naprawdę nie mamy jeszcze pełnego obrazu jej działania, przeciwwskazań i – co najważniejsze – skutków ubocznych. Do tej pory wszystko wskazuje na to, że jest niesamowicie skuteczna. Zwłaszcza szczepienia w grupie kobiet, które jeszcze nie zaczęły współżycia seksualnego, przynoszą największe rezultaty. Ale szczepionka ma także swoje działania niepożądane. Do najczęstszych należą zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i ból w miejscu wykonania zastrzyku. Objawy dość szybko mijają.

M. Witczak