szczepienie-przeciw-pneumokokom

Pneumokoki są groźnymi bakteriami wywołującymi (bardzo poważne w konsekwencjach) choroby. Właściwie jedynym sposobem na zapobiegnięcie zakażeniom jest szczepienie niemowląt.

Od października 2011 roku zmieniły się polskie przepisy i od tej pory wszystkie dzieci z grupy ryzyka (tj. dzieci z upośledzoną odpornością, dzieci z niektórymi chorobami przewlekłymi itd.) oraz wcześniaki są szczepione nieodpłatnie przeciwko pneumokokom. Jest to już pewien postęp w tej tematyce.

Rodzaje szczepionek

Wyróżnia się 2 rodzaje szczepionek:

  • szczepionka nieskoniugowana polisacharydowa, która jest przeznaczona dla dzieci powyżej 2-giego roku życia oraz dla dorosłych,
  • szczepionka skoniugowana , która jest przeznaczona dla małych dzieci od 2-giego miesiąca do 2-giego roku życia. Jest to nowoczesna szczepionka, dająca nawet 97-procetową ochronę przed 7-mioma najgroźniejszymi szczepami bakterii przez okres nawet 15-tu lat. Wyróżnia się także szczepionkę skoniugowaną z nośnikiem białkowym – ta szczepiona przeznaczona jest dla niemowląt i małych dzieci do 5-tego roku życia.

Szczepionkę można kupić w aptece, ale na podstawie recepty od lekarza rodzinnego, internisty bądź pediatry. Są one także dostępne w punktach szczepień. Mogą być podawane z innymi szczepionkami.

Po podaniu szczepionki bardzo rzadko występują działania uboczne takie jak gorączka, brak apetytu, senność czy obrzęk w miejscu podania. Jeśli jednak pojawią się jakieś objawy, to ich przebieg jest krótkotrwały i bardzo łagodny.

Sabina Sosnowska