Szczerość w związku uchodzi za fundament udanej relacji. Mówi się o tym, że nie powinniśmy zamiatać żadnych spraw pod dywan, ponieważ te nie znikną w magiczny sposób z naszego życia. Pewnego dnia powrócą, a pretensje z nimi związane znacznie urosną. Oczywiście istnieją sprawy, o których nie musimy mówić partnerowi. Każdy z nas ma prawo do zachowania odrobiny prywatności, w tym nieporuszania kwestii związanych z problemami naszej rodziny.
Spis treści:
- Zamiatanie problemów pod dywan. Dlaczego tylko szczerość w związku popłaca?
- Utrata zaufania w związku
- Szczera rozmowa z partnerem
- Problemy w związku – jak o nich rozmawiać?
- Jak komunikować swoje potrzeby w związku?
- Fundamentalne wartości – poznaj je, zanim wejdziesz w związek
- Próby zmieniania partnera zawsze kończą się niepowodzeniem
Zamiatanie problemów pod dywan. Dlaczego tylko szczerość w związku popłaca?
Zamiatanie problemów pod dywan to specjalność wielu par. Na początku udajemy, że nie przeszkadza nam to, że on się ciągle spóźnia. Z czasem jednak mamy tego dość i w najmniej spodziewanym momencie wybuchamy, robiąc karczemną awanturę. Oskarżamy go o brak szacunku. Generalizujemy: bo ty zawsze/bo ty nigdy. W rezultacie druga osoba zaczyna się bronić i też nas atakuje. Taka postawa i sposób prowadzenia kłótni nie otwiera pola do porozumienia. Aby się dogadać, trzeba inaczej podejść do problemu.
Utrata zaufania w związku
Szczerość w związku jest bardzo ważna. Czy wiesz, że zadawnione pretensje prowadzą do utraty zaufania? Im więcej się ich nazbiera, tym bardziej zaczynasz postrzegać partnera jako wroga, a nie bliską osobę. Warto od razu ujawnić, co nam leży na sercu. Nawet jeśli druga strona nie wykaże chęci zmiany, nie weźmie pod uwagę naszych uczuć, to przynajmniej otrzymamy wyraźny sygnał, że z tym kimś nie zbudujemy udanego związku. Szkoda dalej marnować czas, lepiej zakończyć tę znajomość i poszukać kogoś, z kim bardziej będzie nam po drodze.
Szczera rozmowa z partnerem
Czy wiesz, że trzeba rozmawiać o tym, co nas boli? Nie ma sensu ukrywać, że twój partner robi ci przykrość, gdy na twoich oczach komplementuje inne kobiety, a tobie nie mówi nic miłego. To też sygnał alarmowy, że być może trafiłaś na bawidamka lub narcyza, który lubi znajdować się w centrum uwagi i cieszyć powodzeniem wśród pań. Ktoś taki nie potrafi pokochać kobiety i stworzyć z nią szczęśliwego związku. Jeśli w porę spostrzeżesz, że trafił ci się narcyz, możesz się rozstać i zaoszczędzić sobie sporo cierpienia. Szczerość w związku pokazuje, z kim tak naprawdę masz do czynienia. Jeśli twój facet cię kocha i nie zdaje sobie sprawy, że źle robi, to opowiadając mu o tym, że jest ci przykro, że komplementuje wszystkie kobiety, ale nie ciebie, powinnaś nakierować go na zmianę postępowania. On uważa, że nie ma problemu i twoje cierpienie to twój problem? Prawdopodobnie trafił ci się mężczyzna z zaburzeniem osobowości. Bierz nogi za pas i uciekaj od niego.
Problemy w związku – jak o nich rozmawiać?
Rozmowa o problemach w związku powinna odbyć się w spokojnej atmosferze. Nie chodzi o to, by co chwilę wytykać komuś błędy, robić karczemne awantury, oskarżać go o wszystkie złe rzeczy, używając generalizowania. Jeśli chcesz stworzyć szczęśliwy związek i zależy ci na partnerze, opowiedz o tym, co czujesz na spokojnie. Skup się na tym, że jest ci przykro, odczuwasz smutek lub chciałabyś spędzać z nim więcej czasu. Wyrażając swoje emocje i potrzeby, otwierasz przestrzeń do dialogu. Druga strona nie czuje się zaatakowana, więc nie musi przybierać postawy obronnej. Może na spokojnie odnieść się do twoich emocji. W ten sposób też masz większe szanse skłonić partnera do zmiany zachowania, które ci nie odpowiada. Np. przekonać do tego, by niedziele spędzał z tobą, a nie z kolegami na paintballu. Na tego typu aktywności może wybrać inny dzień.
Jak komunikować swoje potrzeby w związku?
Szczerość w związku jest bardzo ważna. Nie mniej istotną rolę odgrywa wdzięczność. Jeśli podziękujesz partnerowi za to, że zawsze spieszy ci z pomocą, poczuje się doceniony. Gdy po chwili poprosisz go o to, aby wyszedł czasem z tobą do restauracji, bo potrzebujesz spędzić wieczór w sposób romantyczny, to zyskujesz większe szanse na spełnienie swojej prośby. Swoje potrzeby należy komunikować wprost. Nie oczekuj, że ktoś domyśli się, czego od niego oczekujesz. To wyjątkowo mało prawdopodobne.
Fundamentalne wartości – poznaj je, zanim wejdziesz w związek
Przed wejściem w związek warto porozmawiać na tematy fundamentalne. Dowiedz się, czy twój partner chce mieć dzieci, jak postrzega związek i wierność, jaki ma stosunek do pieniędzy, aktywności zawodowej kobiet i równego podziału obowiązków domowych. Jeśli zauważysz, że macie w tych niezwykle istotnych kwestiach skrajnie odmienne poglądy, lepiej odpuścić sobie związek i poszukać mężczyzny, który lepiej do ciebie pasuje. Wyznaje podobne wartości i zasady. Kobiety często wychodzą z błędnego założenia, że zmienią faceta. Tymczasem on mówi na początku to, co myśli. Nie powinnaś sobie wmawiać, że skłonisz go do zmiany stanowiska. Zmienić możesz bowiem tylko siebie. Nie masz wpływu na wybory innych ludzi.
Próby zmieniania partnera zawsze kończą się niepowodzeniem
Gdy mężczyzna mówi ci: nie potrafię kochać, ktoś mnie skrzywdził, to nie zakładaj, że go w sobie rozkochasz. Pokażesz, jak miłość jest piękna i nie należy się jej bać. Nie zrzucaj też winy na jego eks. Ona prawdopodobnie go nie skrzywdziła. Facet, który mówi: nie potrafię kochać, prawdopodobnie ma poważne deficyty z dzieciństwa. Może też cierpieć na narcystyczne zaburzenie osobowości czy borderline. Ktoś taki nagle się nie zakocha, bo zbyt poważne zmiany zaszły w jego mózgu. On naprawdę nie potrafi kochać i musisz się z tym pogodzić. Jeśli masz z tym problem, skorzystaj z pomocy psychologa. On pomoże ci zrozumieć, dlaczego tak usilnie zabiegasz o miłość osoby, która nie może ci jej dać. Dlaczego nie szanujesz siebie i własnego czasu. Może sama nie czujesz się wystarczająco godna miłości, bo w dzieciństwie jej nie doświadczyłaś?