Anna Szczęsna w swojej najnowszej powieści Szepty drewnianych papug porusza niezwykle ważny temat społeczny. Wiele kobiet wikła się w toksyczne związki z mężczyznami, którzy od początku nie okazują im szacunku i zupełnie nie liczą się z ich zdaniem.
Historia dziewczyny, która musiała wychować się sama
Michalina wychowywała się w dość niecodziennym domu. Jej rodzice wielu młodym ludziom jawiliby się jako spoko goście. Nie ograniczali bowiem córki w żaden sposób, nie wykazywali też zainteresowania jej życiem. Brak jakichkolwiek ram, wymagań i troski sprawił, że Michalina zaczęła szukać ich poza domem rodzinnym. Jako dziewczynka musiała pilnować domowych wydatków, bo matka pracująca w sklepie z rajstopami, a popołudniami wróżąca za pieniądze, bardzo łatwo szastała gotówką. Z kolei ojciec nigdy nie pracował jak normalny człowiek, tylko od czasu do czasu zarabiał na wydanym wierszu. Michalina od dziecka musiała sama sobie przygotowywać posiłki, sprzątać i robić zakupy. Sama narzuciła sobie rygor i stała się osobą ambitną, dążącą ku karierze.
Błędy wychowawcze rodziców dosięgają nas w dorosłym życiu
Błędy jej niewydolnych wychowawczo rodziców zaważyły na jej dorosłym życiu. Michalina miała dość podejmowania wszystkich decyzji od najmłodszych lat. Tak naprawdę to ona musiała opiekować się rodzicami. Dlatego też ucieszyła się, gdy poznała Robert. Mężczyzna ten lubił podejmować wszelkie decyzje za nią. Był perfekcjonistą, który stawiał wysoko poprzeczkę sobie i swoim bliskim. Jego rodzice stali się niezwykle bliscy Michalinie. Można by rzec, że dziewczyna zakochała się w domu rodzinnym, którego nigdy nie miała, nie zaś w samym Robercie.
Toksyczny związek
Po studiach ukończonych z wyróżnieniem Michalina oraz Robert biorą ślub, któremu od początku przeciwni są rodzice panny młodej. Uważają, że Robert jej nie szanuje. Michalina lekceważy znaki ostrzegawcze. Pomimo że tuż przed ślubem zaczyna jej robić awantury o niepodany obiad, psucie jego wizerunku etc., to dziewczyna nie rezygnuje z małżeństwa.
Wielopokoleniowa historia kobiet
Po sformalizowaniu związku jest jeszcze gorzej. Robertowi nie podoba się to, że Michalina pragnie uczęszczać na kursy i robić karierę. Staje się coraz bardziej apodyktyczny i kontrolujący. Dziewczyna w końcu ucieka do babci, z którą nigdy nie miała kontaktu. Okazuje się, że zarówno starsza pani, jak i matka Michaliny skrywają niejedną tajemnicę.
Szepty drewnianych papug to dobrze skonstruowana powieść obyczajowa z silnie zarysowanymi wątkami psychologicznymi. Anna Szczęsna pokazała, jak złe wzorce wyniesione z domu, przeciwko którym dziecko się buntuje, może uczynić je podatnym na manipulacje w dorosłym życiu. Szepty drewnianych papug to też historia 3 pokoleń kobiet.