To już XVI edycja inicjatywy, która udowadnia, że wiara w drugiego człowieka i dobro wciąż jest żywa. Ona istnieje i jest w nas, wystarczy tylko chcieć pomóc. Szlachetna Paczka to najlepszy przykład czynienia dobra.
Szlachetna Paczka – Szlachetna Polska
Wizja Szlachetnej Paczki jest piękna. Niestety w Polsce nie brakuje ludzi, którzy każdego dnia walczą o przetrwanie. Borykają się z biedą, chorobą i innymi trudnościami losu. Takich ludzi jest więcej niż przypuszczamy i właśnie do nich skierowana jest Szlachetna Paczka. Projekt ma na celu nie tylko jednorazową pomoc, lecz zaszczepienie zmiany i wiary w to, że los może się odmienić. W okresie świątecznym, w domach panuje radosna atmosfera, rozdaje się prezenty, ale nie wszystkie domy świętują. Niektórych nie stać na przygotowanie obiadu, zapłacenie rachunków, a co dopiero na zorganizowanie świąt. Boże Narodzenie to dla takich rodzin trudny okres. Szlachetna Paczka stara się to zmienić. Jej wolontariusze przynoszą rodziną nie tylko paczki, ale przede wszystkim uśmiech i dobre słowo. Bycie szlachetnym to najlepszy przykład, jaki można dać innym. Każdego roku, akcja zrzesza mnóstwo wolontariuszy i darczyńców, którzy rozsiewają dobro, czyniąc Polskę bardziej szlachetną. Na jej czele stoi ks. Jacek Stryczek, który od 2001 stara się zmienić życie innych na lepsze.
Potrzeba pomocy
Nie zadajemy sobie sprawy z tego, że wokół nas są ludzie, którzy potrzebują pomocy. To nie tylko rodziny wielodzietne, to samotne matki, starsi ludzie, którzy nie mają rodziny oraz niepełnosprawni, dla których każda zwykła czynność jest wyzwaniem. Paczka pomaga potrzebującym, którzy spełniają określone kryteria. Dlaczego? Nie chodzi o to, by ktoś się wzbogacił, ale by zyskał szansę zmiany, żeby zobaczył iskierkę, która jak wiemy może rozpalić ognisko dobra i nowego życia. Potrzeba pomocy jest ogromna, ponieważ są ludzie, którzy mieszkają na działce, nie mają łóżek, biurka, albo tacy, którym spłonął nowo wybudowany dom. Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji, z różnych przyczyn. Sęk w tym, by uwierzyć w to, że można odmienić swój los i poprawić byt. Bardzo często ludzie, którzy potrzebują pomocy wstydzą się o nią prosić, lub twierdzą, że są na świecie tacy, którzy mają gorzej i bardziej jej potrzebują. Dlatego do Paczki można zgłaszać rodziny i osoby, które następnie są weryfikowane. W 2015 roku, Szlachetna Paczka dotarła do ponad 20 tysięcy potrzebujących rodzin.
Szlachetna Paczka to już tradycja. Od szesnastu lat Paczka odmienia święta, dając nadzieję na lepsze jutro. Przed Bożym Narodzeniem, a właściwie kilka miesięcy wcześniej, miliony angażują się w akcję. Wolontariusze docierają do miejsc omijanych, zbywanych. Dochodzi z pomocą do ludzi, którzy potrzebują wsparcia. W akcję angażują się także sportowcy, aktorzy czy dziennikarze, którzy także sieją piękną inicjatywę. W tym roku, akcję Paczki wspiera Julia Kamińska czy Agnieszka Woźniak-Starak. Jedną z rodzin, osobiście odwiedził Grzegorz Krychowiak z partnerką Celią Jaunat. Piłkarz nie krył słów podziwu dla rodziny, która stara się pokonywać przeciwności losu z uśmiechem na twarzy. Właśnie takie momenty wzruszenia i radości są najlepszym dowodem na to, że szlachetna idea ma wielki sens. Kontakt z potrzebującymi jest często znacznie cenniejszym prezentem, niż wszystkie podarunki.
Przed nami finał XVI edycji Szlachetnej Paczki, która rozsiewa wokół dobro. Niewiele trzeba, by pomóc drugiej osobie, nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale przez cały rok. Dzięki programom Paczki, ta niezwykła pomoc trwa cały czas, w różnej postaci, ale zawsze szlachetnej i takie wzorce warto powielać.
Katarzyna Antos