tajemniczy-efekt-placebo

Boli Cię głowa. Sięgasz po środki przeciwbólowe i w momencie włożenia pigułki do ust czujesz się lepiej, choć tabletka nie miała szans zadziałać – to jest właśnie efekt placebo. Znany jest od wielu, wielu lat, jednak naukowcy jeszcze nie wszystko o nim wiedzą.

Placebo często jest podawane pacjentom, którzy z różnych względów nie mogą przyjmować właściwych leków. Często stan chorego poprawia się, jak również poprawia się jego stan psychiczny. Jest bardzo pomocne w terapii uzależnień, gdyż chory jest przekonany, że przyjmuje dawkę narkotyku i dzięki temu lepiej przechodzi detoks.

Podawane jest często także hipochondrykom, którzy wynajdują u siebie ciągle nowe choroby. Podanie leku placebo bardzo im pomaga, bowiem są przekonani, że dostali lek właściwy. Efekt placebo wykorzystują też – choć nie jest to naukowo udowodnione – metody terapeutyczne typu homeoterapia.

Czy to naprawdę pomaga?

Trudno jest określić, jak silne działanie ma efekt placebo. Czasami już samo spotkanie oraz rozmowa z lekarzem dają efekt zadowalający w postaci wyzdrowienia pacjenta. Najlepsze efekty dają jednak kroplówki, zastrzyki oraz zabiegi placebo.

Badania wykazują, że w zależności od kultury, różne pigułki mają różną moc efektu placebo – na przykład w Polsce swego czasu nabardziej skuteczne były białe, okrągłe tabletki z krzyżykiem pośrodku.

Sabina Sosnowska