Każda z nas przeżywa czasem gorsze chwile. Wystarczy, że ktoś niesłusznie zarzuci nam złą wolę, spróbuje nas oszukać lub kiepsko oceni naszą pracę. W naszym życiu nie brakuje też poważniejszych zmartwień związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem. W związku z tym warto poszukać pozytywnych aspektów swojej codziennej egzystencji, aby ustrzec się depresji czy stanów lękowych. Troska o zdrowie psychiczne jest równie ważna jak o zdrowie fizyczne. Te rzeczy wpłyną pozytywnie na poczucie szczęścia.
Spis treści:
- Wolny weekend, czyli zapomnij o obowiązkach
- Zmiana otoczenia a poprawa nastroju
- Poczucie szczęścia a spotkanie z przyjaciółmi
- Asertywność pomaga w życiu
- Te rzeczy wpłyną pozytywnie na poczucie szczęścia. Szczerość
Wolny weekend, czyli zapomnij o obowiązkach
Mogłoby się wydawać, że większość z nas ma wolny weekend, tylko nieliczny pracują w sobotę i niedzielę, abyśmy mieli zapewniony prąd, opiekę medyczną czy możliwość zrobienia zakupów spożywczych. Niemniej nie zawsze potrafimy sobie odpuścić. Wolny weekend staje się tak naprawdę listą obowiązków do odhaczenia, która zdaje się nie mieć końca. Często w te dwa dni usiłujemy nadrobić wszystkie zaległości, przez co poniedziałek wracamy do biura jeszcze bardziej zmęczone. To najkrótsza droga do depresji czy wypalenia. Aby tego uniknąć, należy zorganizować sobie wolny weekend. W tym czasie nie zaglądasz na firmowego maila, nie odbierasz telefonów biznesowych, nie sprzątasz mieszkania na błysk, nie ogarniasz zaległego prania i stosu rzeczy wymagających wyprasowania. Skupiasz się na sobie, odpoczynku i realizacji własnych potrzeb. Wolny weekend to świetna okazja, aby poczekać do naturalnego wybudzenia, przygotować niespiesznie śniadanie, zrobić sobie długą kąpiel, wyjechać za miasto, umówić się z przyjaciółką czy przeczytać książkę. Zapewniamy, że postępując w ten sposób i nieco zwalniając obroty, zapewnisz sobie upragnione poczucie szczęścia.
Zmiana otoczenia a poprawa nastroju
Rutyna czasem bywa pomocna, bez niej nasz mózg dość szybko ulegałby zmęczeniu. Dobrze, że część czynności wykonujemy automatycznie, vide mycie zębów, branie prysznica czy jedzenie płatków z mlekiem. Niemniej powtarzalność czynności wpływa negatywnie na kreatywność. Każdy z nas od czasu do czasu potrzebuje nowych bodźców. Powiew świeżości nie tylko wzmacnia pomysłowość, ale też poprawia nastrój i przeciwdziała depresji. Jeśli masz wolny weekend, dobrze zrobi ci też zmiana otoczenia. Możesz wsiąść w pociąg i pojechać do innego miasta, aby odwiedzić kuzynkę czy przyjaciółkę. To też świetna okazja, aby zwiedzić sąsiednią miejscowość, zrobić w niej zakupy czy zjeść coś pysznego. Takie proste przyjemności gwarantują poczucie szczęścia.
Poczucie szczęścia a spotkanie z przyjaciółmi
Często zapominamy, że nie pieniądze, większe mieszkanie czy nowy samochód dają nam szczęście. Dobra materialne bywają przydatne, a ich brak może potęgować frustrację i zaburzać poczucie bezpieczeństwa, jednak najwięcej satysfakcji czerpiemy z relacji międzyludzkich. Warto otaczać się ludźmi, z których bije dobra energia. Spotkanie z przyjaciółmi pozwala zapomnieć o troskach, zyskać nowy punkt widzenia i miło spędzić czas. Świadomość, że mamy bratnią duszę, której obce nie są radości, smutki czy obawy, działa kojąco na nasze zszargane nerwy. Przebywanie z przyjaciółką znacznie obniża poziom hormonów stresu.
Asertywność pomaga w życiu
Czy wiesz, że poczucie szczęścia zależy w dużej mierze od ciebie samej? Często zakładamy, że wpływają na nie czynniki zewnętrzne. Opryskliwy szef psuje humor, podobnie jak wścibska sąsiadka. Zakup mieszkania teoretycznie powinien poprawić nastrój, jednak nie zawsze tak się dzieje. Tak naprawdę nasze poczucie szczęścia zależy od tego, czy podejmujemy decyzje w zgodzie ze sobą. Często jednak asertywność jest nam obca i nie potrafimy wyrazić własnego zdania, odmówić komuś pomocy czy zaprotestować, gdy ktoś przekracza nasze granice. Tymczasem to my same musimy zadbać o to, aby inni nas nie wykorzystywali do własnych celów. Jeśli czujesz, że szef wypłaca ci marne wynagrodzenie, sprawdź, ile zarobisz u konkurencji. Zawsze możesz wykorzystać zdobytą wiedzę do rozmowy z szefem ws. podwyżki. Gdy koleżanka znowu chce podrzucić ci dziecko, powiedz wyraźne: nie. Często szukamy pretekstu uzasadniającego odmowę, zamiast stwierdzić: przykro mi, nie zajmę się twoim dzieckiem, poproś kogoś innego o pomoc.
Te rzeczy wpłyną pozytywnie na poczucie szczęścia. Szczerość
Często tracimy sporo energii, zastanawiając się, jak komuś wytłumaczyć pewne rzeczy. Wymyślamy różne wersje, mijając się przy tym z prawdą. Tymczasem szczerość popłaca. Zamiast kłamać, lepiej opisać faktyczny stan rzeczy. Np. powiedz szefowi wprost, że nie przysiadłaś jeszcze do raportu, ponieważ wciąż dzwonią klienci i zadają ważne pytania dotyczące warunków współpracy, dlatego czułaś się w obowiązku odpowiedzieć na nie w pierwszej kolejności. Jeśli nie jesteś pewna, czy na jutro przygotujesz projekt, podaj termin za kilka dni, a gdy skończysz go szybciej, dostarczysz przed czasem.