techniki-odmladzania-skory-twarzy

Naturalnym pragnieniem każdej osoby jest utrzymanie jak najdłużej młodego wyglądu. Ugruntowaną pozycję w dermatologii i medycynie estetycznej mają technologie związane z emisją światła. Wykorzystują one zjawisko selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło.

Mimo, że prąd RF w medycynie jest wykorzystywany od kilku dziesięcioleci, nowością było połączenie światła i prądu. Pozwoliło to z jednej strony zwiększyć skuteczność zabiegów, a z drugiej znacznie podnieść ich bezpieczeństwo. W tej technologii wykonywane są zarówno urządzenia laserowe, jak i impulsowe źródła światła IPL.

Wpływ chorób na skórę twarzy

Zmiany naczyniowe na twarzy mają zróżnicowaną głębokość i są różnego typu. Z tego względu nie ma jednego dobrego, uniwersalnego urządzenia, które mogłoby je usunąć. Stosowanie lasera KTP, ze względu na bardzo małą głębokość wnikania światła w skórę, daje dobre efekty tylko dla pojedynczych, bardzo drobnych naczyń, bardzo płytko położonych.

Podobnie jest z aparatami IPL – są skuteczne dla rozległych i płytkich zmian, pod warunkiem że dysponują odpowiednim zakresem długości fal oraz dużą energią. Problemem powyższych urządzeń jest jednak jednoczesne silne wchłanianie światła w melaninie w naskórku.

Można go uniknąć, stosując technologię Electro-Optical Synergy, w której nadmiar światła zmniejszono, zastępując część energii prądem RF. Jego działanie skupia się w naczyniu podgrzanym światłem i nie wpływa na melaninę.

Technologia Electro-Optical Synergy jest skuteczna dla naczyń o średnicy od 0,1 mm do 4 mm. W zależności od rodzaju zmiany zabieg wykonuje się różnymi aplikatorami. Usuwanie zmian pigmentowych na twarzy jest wykonywane aparatami IPL za pomocą tych samych aplikatorów, co usuwanie zmian naczyniowych.

Krzysztof Makarski