techniki-odmladzania-skory-twarzy

Naturalnym pragnieniem każdej osoby jest utrzymanie jak najdłużej młodego wyglądu. Ugruntowaną pozycję w dermatologii i medycynie estetycznej mają technologie związane z emisją światła. Wykorzystują one zjawisko selektywnego pochłaniania energii świetlnej i jej zamiany na ciepło.

Fotoodmładzanie kontra fotostarzenie

Czynnikiem absorbującym światło jest melanina zamiast hemoglobiny, inna jest też ilość energii dostarczanej w trakcie zabiegu.

Umożliwia to równoczesne, nieinwazyjne wygładzenie powierzchni skóry i usuwanie przebarwień, nie wymagając od pacjentów rezygnacji z normalnego trybu życia. Fotoodmładzanie wykonuje się aparatami IPL. Niestety gabinety bardzo często używają aparatów o nieodpowiednich parametrach technicznych i zabieg wykonywany za ich pomocą jest nieskuteczny.

Przy większym stopniu degeneracji kolagenu (zmarszczki, bruzdy) zabieg fotoodmładzania jest niewystarczający i skóra wymaga silnego przemodelowania. Do takiego zabiegu oferowanych jest szereg różnych urządzeń. Wykorzystują one właściwość kurczenia się kolagenu pod wpływem ciepła i stymulację fibroblastów lub tworzenie nowego kolagenu na skutek mikrouszkodzeń.

Energia powodująca podgrzanie kolagenu jest dostarczana przez różne czynniki: prąd RF, światło lasera lub IPL lub przez światło i prąd RF równocześnie. Nieinwazyjny zabieg ujędrniania polega na zmianach w strukturze włókien kolagenowych pod wpływem ciepła, bez termicznego uszkadzania naskórka.

Mogą one mieć charakter objętościowy lub punktowy. Zabieg wykonuje się różnymi urządzeniami. Wykorzystują one energię prądu RF lub technologię Electro-Optical Synergy. Ważne, by dostarczana energia docierała odpowiednio głęboko i umożliwiła podgrzanie kolagenu do ok. 50 °C.

Krzysztof Makarski