Skołatane nerwy, trudność w skupieniu uwagi, brak motywacji, melancholia… to częste dolegliwości kobiet, które nasilają się szczególnie w okresie menopauzy. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie w tym trudnym czasie. Jednymi z nich są techniki głębokiej relaksacji.
W miarę opanowania pierwszego etapu stopniowo zwiększamy pole koncentracji – próbujemy wywołać uczucie ciepła w całym ciele, koncentrujemy się na biciu serca, oddechu, wrażeniu ciepła w okolicy splotu słonecznego, uczucie chłodu na czole.
Ćwiczenia te wyciszają nasz umysł, uczą nas skupiać się na rzeczach pewnych, spokojnych, stałych. Bardzo często łączy się je z wizualizacją, czyli wyobrażaniem sobie rzeczy przyjemnych, uczuć, nad którymi chcemy pracować, kolorów, metaforycznych „szczęśliwych miejsc”.
Aby trening przyniósł efekt, najlepiej na początku wykonywać go pod okiem specjalisty, a następnie wykonywać samemu dokładnie i systematycznie.
Koncentracja na własnym ciele już od starożytności była znana ze swych właściwości relaksacyjnych i zdrowotnych. Warto więc skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam najbardziej podstawowe, naturalne lekarstwo – nasze własne ciało.
Joanna Pastuszka-Roczek