Kąpiele solankowe, a zwłaszcza ich działanie lecznicze jest znane od zarania dziejów. Poznaj zbawienne działanie soli na Twoje ciało!
Wodolecznictwo, bo do takich zabiegów należy zaliczyć kąpiele solankowe znane są właściwie od początku istnienia świata. Z walorów leczniczych wody korzystano już w czasach Hipokratesa. Grecy, którzy byli prekursorami w dziedzinie dzisiejszego wodolecznictwa, dali inspiracje innym cywilizacjom. Korzystając z doświadczeń Greków, Rzymianie przejęli również metody wodolecznictwa. Wodolecznictwo rozwijało się dość prężnie. Prowadzono różnego rodzaju badania nad skutecznością leczenia wodą ciepłą lub zimną.
Kąpiele solankowe pojawiły się wraz z odkryciem wód uzdrowiskowych. Woda solankowa bogata jest w różnego rodzaju sole mineralne w postaci jonów. Stężenie jonów w solance to ok 1g/L. Często występują również w wodach solankowych gazy, takie jak dwutlenek węgla czy siarkowodór. Wody mineralne lub solankowe, które możemy kupić w sklepie to tzw. wody głębne. Są to wody, które swoją mineralizację przeszły głęboko pod ziemią, wypłukując skały wzbogacone zostały w składniki mineralne.
Do typowych wód solankowych zaliczamy wody, które w swojej mineralizacji przekraczają wartość 35g/dm3, są to m.in. woda krzemowa, kwasowęglowa, bromowa.
Kąpiel w zaciszu własnej łazienki
Na sklepowych półkach bez problemu znajdziesz preparaty (które głównie bazują na solance jodowo-bromowej) stosowane do kąpieli solankowych. Zafunduj sobie uzdrowiskową kąpiel we własnej łazience. Aby wzbogacić chwile relaksu – zapal ulubione świece, włącz nastrojową muzykę.
Wybierz także ulubiony zapach soli – w zależności od Twoich potrzeb pobudzający lub np. wyciszający,który jest idealny przed snem.
Dla zdrowia-kąpiel solankowa
Tego typu kąpiele wpływają na poprawę kondycji naszej skóry, którą skutecznie odżywiają, nawilżają i uelastyczniają.
- Zabieg z wykorzystaniem wody solankowej może mieć wpływ na temperaturę naszego ciała. Regulacja temperatury ciała w środowisku wodnym odbywa się inaczej niż w powietrzu. Co oznacza, że każda ilość wody przylegająca do ciała jest w stanie absorbować większą ilość ciepła niż powietrze. Dzieje się tak dlatego, że woda ma kilka razy większe od powietrza ciepło właściwe. W powietrzu na ciele tworzy się sfera izolacyjna dzięki której ciepłota ciała zmniejsza się dużo wolniej. W środowisku wodnym zmniejsza się o 90% grubość warstwy powietrza przylegającej do skóry. Należy pamiętać, że możliwości regulacji ciepłoty ciała w gorącej wodzie są bardzo ograniczone niż w powietrzu gdyż nie może zachodzić oddawanie ciepła przez promieniowanie i odparowanie po przez wydalany przez skórę pot. Dlatego należy uważać przy stosowaniu kąpieli i zwracać uwagę na temperaturę wody, ciała i na to jakie sygnały podczas kąpieli wysyła nam nasze ciało.
- Zabiegi wodolecznicze mają również wpływ na nasz układ oddechowy. W ciepłych kąpielach, zwiększa się 3-4 krotnie minutowa wentylacja płuc w stosunku do kąpieli w temperaturze obojętnej. W kąpielach zimnych dzieje się odwrotnie. W pierwszych minutach oddech jest przyspieszone ale wraz z upływem czasu staje się płytki i nierównomierny.
- Kąpiele całościowe mogą mieć znaczenie również w procesie przemiany materii. Aby wzrosła przemiana materii podczas kąpieli należy zastosować kąpiel z temperaturą powyżej 38oC lub poniżej 32oC. Zgodnie z prawem van’t Hoffa- wzrost temperatury o 1o C zwiększa przemianę o 17%. W chłodnej i zimnej wodzie przemiana materii tłuszczowej i węglowodanowej ulega znacznemu przyspieszeniu.
- Zabiegi wodolecznicze w tym całościowe kąpiele wpływają również na pracę nerek. Krótkotrwałe zabiegi zwiększają filtrację nerek – co oznacza, że wodzie ciepłej nerki wykazują większą aktywność, natomiast w wodzie gorącej zmniejszoną. Podczas długotrwałego działania zimna, np. zimne kąpiele, dochodzi do zwężenia się naczyń krwionośnych przez co nerki pracują w zwolnionym tempie. Długotrwałe działanie takie może spowodować obecność białka w moczu lub krwinek czerwonych.
- Właściwie wpływ kąpieli solankowych na układ nerwowy jest najbardziej istotny gdyż to działanie będzie się odnosiło do np. poprawy nastroju, uczucia zrelaksowania i odprężenia. Jeżeli stosujemy krótkotrwałe kąpiele, to działanie będą one miały pobudzające. Dłuższe natomiast, odwrotnie wyciszające i odprężające. Działanie kąpieli dłuższych ma działanie nasenne przez co może działać przeciwbólowo przez co obniża się stopień napięcia mięśniowego.
- Działanie zimnych kąpieli ma działanie pobudzające przez co wspomaga napięcie powierzchownych grup mięśniowych i może wzmagać dolegliwości bólowe.
- Działanie kąpieli na układ wewnątrz wydzielniczy jest też potwierdzony. Zimne kąpiele pobudzają głównie osi przysadkowo- nadnerczowej. Objawia się to wzrostem stężenia noradrenaliny i adrenaliny we krwi oraz zwiększa się wydzielanie glikokortykosteroidów. Zimne kąpiele zwiększają wydzielanie hormonów takich jak TSH i tyroksyny.
- W kąpielach zimnych i ciepłych, a także gorących stwierdzono zwiększenie poziomu uwalniania hormonów tkankowych, które wpływają na naczynia krwionośne w naszym organizmie. Podczas zimnych kąpieli stwierdzono zwiększony poziom histaminy, a podczas ciepłych kąpieli acetylocholiny i kwasu adenylowego. Histamina jest niczym innym jak mediatorem procesu zapalnego, natomiast acetylocholina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, zwalnia częstość akcji serca, zmniejsza siłę skurczu mięśnia sercowego, powoduje skurcze mięśni gładkich oskrzeli, jelit i pęcherza moczowego oraz powoduje zwężenie źrenic.
Kąpiel perełkowa
Co powiesz na kąpiel perełkową?
- Na bazie wody siarczkowo- fluorkowej lub gospodarczej.
- Czas trwania zabiegu: 10-20min, średnio 15min.
- Temperatura 35o-37oC, średnio 36oC.
- Średnia liczba zabiegów w tygodniu 2-3.
- Przeciwwskazania do zastosowania kąpieli perełkowej: wszelkiego rodzaju nerwice, ogólne osłabienie itp.
mgr Anna Gadziecka