Osoby starsze też chcą komunikować się ze światem. Niestety większość z nich przyzwyczajona jest do telefonów stacjonarnych, które dawno już wyszły z mody. Coraz częściej także seniorzy decydują się więc na zakup telefonu komórkowego, jednak dla takiej osoby niektóre nowoczesne smartfony mogą być zbyt skomplikowane w obsłudze. Jak wybrać telefon dla seniora?
Telefon dla seniora – co powinien mieć?
Wybierając telefon dla starszej osoby, warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera on wszystkie elementy, mające ułatwić seniorowi korzystanie z gadżetu. Ważne, aby urządzenie było jak najprostsze w obsłudze, a jego funkcje dostosowane do wieku użytkownika. Telefon dla seniora powinien zawierać:
- duży wyświetlacz;
- łatwą w obsłudze klawiaturę z dużymi literami;
- przycisk SOS;
- sprawną baterię;
- solidny głośnik.
Klawiatura i wyświetlacz
Duży wyświetlacz i klawiatura to elementy, w najwyższym stopniu wpływające na komfort obsługi telefonu. Dla seniora są one bardzo ważne, ponieważ wzrok osób starszych często szwankuje i potrzebują one większego rozmiaru obrazu. Wyświetlacz powinien być nie tylko duży, ale też skonstruowany w taki sposób, aby nie męczył wzroku. Najlepiej wybrać telefon z uproszczonym interfejsem, który ułatwi poruszanie się po systemie. Telefon dla seniora powinien posiadać klawiaturę fizyczną z oddzielnie ulokowanymi przyciskami i wyraźnie zaznaczonymi cyframi i literami. Poruszanie się po klawiaturze wirtualnej jest dla większości starszych osób kłopotliwe i może zniechęcić ich do korzystania z urządzenia.
Przycisk SOS w telefonie dla seniora
Większość telefonów dla seniorów wzbogaconych jest o przycisk SOS, który pozwala na błyskawiczne połączenie się z numerem alarmowym. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie dla osoby starszej, która może nie znać numerów służb ratunkowych. Podczas wyboru gadżetu dla babci czy dziadka, warto zwrócić uwagę na obecność takiego elementu.
Sprawna bateria
Dobra bateria stanowi dużą zaletę każdego telefonu, a tym bardziej jeżeli jest to telefon dla seniora. Kupując taki gadżet, warto więc zwrócić uwagę na pojemność baterii, a być może i postawić na akcesoria, ułatwiające proces ładowania, takie jak podstawka ładująca. Będzie to dużym ułatwieniem dla starszej osoby i pozwoli na bezproblemowe i szybkie naładowanie telefonu.
Dobry głośnik
Osoby starsze często zmagają się z problemami ze słuchem. Dobry głośnik pozwoli im lepiej usłyszeć, a przy tym i zrozumieć rozmówcę. Dlatego w telefonie dla seniora powinien znajdować się mocny głośnik, zapewniający wyraźne dźwięki oraz funkcję głośnomówiąca.
Jaki telefon dla seniora – podsumowanie
Telefon dla babci i dziadka powinien być zbudowany tak, aby zapewnić starszej osobie jak najłatwiejsze korzystanie z urządzenia. Szeroki wybór funkcjonalnych telefonów dla seniorów znaleźć można na stronie https://electrotrend.pl/. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na łatwość obsługi oraz wytrzymałość takiego sprzętu, koncentrując się na tym, aby użytkownik mógł łatwo nauczyć się z niego korzystać.