Pieprz to, obok soli, absolutna kulinarna podstawa. Trudno byłoby znaleźć kuchnię, w której nie znajduje się pod ręką przynajmniej jeden rodzaj pieprzu – bo chociaż najpopularniejszy i najlepiej znany jest pieprz czarny, to jest też kilka innych jego rodzajów.
Zwykły, codzienny, powszedni pieprz pochodzi z egzotycznych Indii, współcześnie uprawia się go w wielu krajach strefy tropikalnej. W naturalnym środowisku pnie się jak bluszcz albo wino, oplatając pnie drzew. Pnącza mogą osiągać aż sześć metrów długości! Oczywiście na plantacjach pieprz zamiast po drzewach wspina się po tyczkach i nie osiąga nawet połowy tej długości. Roślina nazywa się tak samo jak przyprawa – pieprz czarny (Piper nigrum).
Wszystkie kolory pieprzu
Chociaż pieprz nazywa się czarny, smakosze z pewnością wiedzą że kolorów pieprzu jest więcej. Wiele z nich pochodzi z tej samej rośliny, czyli właśnie Piper nigrum, a dokładnie – z jej owoców. Rosną zebrane w ścisłe owocostany, zwykle po kilkadziesiąt sztuk. Początkowo mają kolor zielony, który z czasem, gdy owoc dojrzewa, zmienia się w intensywną czerwień. Miąższ zajmuje niewiele miejsca i tylko cieniutką warstwą otacza zamkniętą w nim pestkę. Kolor pieprzowych ziarenek, a także ich smak i aromat, zależą od sposobu obróbki. Aby uzyskać pieprz czarny, o wyrazistym smaku i zapachu, owoce zbiera się, gdy są jeszcze zielone, a więc niedojrzałe. Gotuje się je krótko w gorącej wodzie, następnie zaś suszy na słońcu lub maszynowo. Otaczająca pestkę skórka i miąższ ciemnieją i marszczą się, aż przyjmą postać, jaką dobrze znamy.
Agnieszka Kąkol