Teraz Cię rozumiem, mamo! to zbiór opowiadań, który został stworzony przez najpopularniejsze polskie autorki, które specjalizują się w literaturze obyczajowej. To książka, która wzrusza i skłania do refleksji. Bardzo często nie rozumiemy swoich matek i ich decyzji. Wydają nam się uciążliwe i irracjonalne. Nierzadko jednak stoi za nimi trudne doświadczenie. Magdalena Witkiewicz, Agnieszka Krawczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natasza Socha, Ilona Gołębiewska, Magda Knedler, Małgorzata Warda i Sabina Waszut połączyły siły. Efektem jest książka, którą powinna przeczytać zarówno matka, jak i córka.
Zbiór opowiadań, które są utrzymane w różnym stylu
Historie ukazane w antologii Teraz Cię rozumiem, mamo! są bardzo zróżnicowane, dzięki czemu nie grozi nam nuda. Magdalena Witkiewicz ukazuje w swoim opowiadaniu konflikt matki i córki. Młoda kobieta zakochana w Jacku całkowicie mu ufa i nie dostrzega tego, co widzi jej rodzicielka. Matka chce ją ostrzec, zanim będzie za późno. Czy uda jej się uchronić córkę przed problemami? Dlaczego tak doskonale dostrzega sygnały alarmowe? To bardzo mądre opowiadanie, które skłania do refleksji. Wiele kobiet, gdy zakochuje się w mężczyźnie, popełnia szereg błędów, przez co cierpi długie lata. Ostrożność, ale też umiejętność wsłuchania się w głos matki, mogłaby je przed tym uchronić.
Jak trauma matki wpływa na córkę?
Agnieszka Krawczyk z kolei postanowiła ukazać, jak trauma matki wpływa na córkę. Bardzo często wychodzimy z domu rodzinnego z bagażem trudnych emocji, z którymi nie dajemy sobie rady. Nie wiemy, skąd one się wzięły. Co tak naprawdę myślimy i czujemy, a co stanowi pewien przekaz zaszczepiony przez rodziców. Kira nigdy nie miała takiej relacji z matką, o jakiej marzyła. Dlaczego ta traktowała ją w tak oschły sposób?
Skąd bierze się nadopiekuńczość u matek?
Z kolei Agnieszka Lingas-Łoniewska skupia się na problemie nadopiekuńczości. Wiele z nas odnosi wrażenie, że matka za bardzo się martwi. W rezultacie nawet dorosłe kobiety czują się zobowiązane do przestrzegania pewnych niepisanych zasad, które były dobre w czasach nastoletnich, ale teraz gdy stały się dorosłe, powinny stanowić jedynie wspomnienie. Dlaczego niektóre matki wykazują się tak daleko posuniętą nadopiekuńczością?
Niesprawiedliwa ocena matki
Ilona Gołębiewska stworzyła jedno z najbardziej wstrząsających opowiadań wchodzących w skład antologii. Równie poruszające są jeszcze historie Magdy Knedler i Małgorzaty Wardy. U Ilony Gołębiewskiej spotykamy się z kobietą, która odniosła sukcesy w życiu zawodowym i rodzinnym. Ma wspaniałego męża i dzieci oraz pracę, która daje jej satysfakcję. Niestety, jej dzieciństwo dalekie jest od ideału. O swoje cierpienie obwinia matkę. Czy jednak ma rację? Jakie fakty z przeszłości odkryje główna bohaterka i jak wpłyną ona na relację z jej mamą?
Teraz Cię rozumiem, mamo! Opowiadania, które skłaniają do refleksji
Teraz Cię rozumiem, mamo! to zbiór opowiadań, które skłaniają do refleksji. Nie ma idealnych matek, każda popełnia większe lub mniejsze błędy. Warto przyjrzeć się temu, co często za nimi stoi i skąd się biorą. Teraz Cię rozumiem, mamo! to książka, którą można podarować z okazji Dnia Matki. Ta pozycja niewątpliwie zasługuje na uwagę.