Żyjemy w kraju, gdzie wiele osób ma problem z alkoholem i innymi używkami. Jakby tego było mało, wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się uzależnienia, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Nałogi rzutują negatywnie na nasze relacje międzyludzkie. Wiele osób uzależnia się od osoby borykającej się z alkoholizmem. W ten oto sposób powstaje mechanizm współuzależnienia, który jest niekorzystny dla naszego zdrowia psychicznego i samooceny. Pia Mellody w swojej książce Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia opisuje, jak rozpoznać chorobę.
Pozycja idealna do samodoskonalenia
Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia to książka idealna dla osób, które lubią się samodoskonalić i pracować nad sobą. To także obowiązkowa pozycja dla wszystkich, których interesuje ludzka psychika i jej zaskakujące mechanizmy. Pia Mellody dokładnie ukazuje współuzależnienie. Szczegółowo opisuje charakter tej choroby, jej objawy, przebieg, przyczyny itp. Dla osób, które odkryją, że problem współuzależnienia dotyczy także ich, autorka podaje wskazówki, jak rozpocząć proces leczenia i gdzie należy zwrócić się o pomoc.
Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia to nie książka, która pomoże ci pozbyć się ciężkiego brzemienia w postaci choroby, ale dzięki niej możesz się samemu zdiagnozować i szukać pomocy u profesjonalisty.
Nadużycia wobec dzieci a współuzależnienie
Pia Mellody odwołuje się do przykładów nadużyć, których ofiarami padają dzieci. Ich seksualne, emocjonalne, intelektualne i duchowe wykorzystywanie sprawia, że w dorosłym życiu czują się odpowiedzialni za dobre samopoczucie swoich oprawców. Jest to właśnie mechanizm współuzależnienia, który jest niezwykle toksyczny i pozbawia ich radości życia. Pia Melody w książce Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia podaje także niewinnie wyglądające przykłady, z którymi spotykamy się w codziennym życiu i nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo krzywdy mogą wyrządzić.