Trądzik kosmetyczny to problem, który dotyka kobiet w różnym wieku , w tym także dojrzałych. Jego przyczyną jest stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków. Nieodpowiedni krem, maseczka czy podkład może przyczynić się do pojawienia zmian trądzikowych. Jak walczyć z tą przypadłością i na co zwracać uwagę podczas doboru kosmetyków?
Wykazano, iż zmiany trądzikowe pojawiają się wówczas, gdy z jakichś powodów łój nie może dostać się na zewnątrz skóry, ponieważ ujścia gruczołów łojowych zostają zablokowane. W rezultacie w miejscu zamkniętych, zaczopowanych porów tworzą się zaskórniki i pryszcze, które szpecą naszą twarz. Na łoju doskonale rozwijają się bakterie, toteż nie należy wyciskać zaskórników i pryszczy, ponieważ w ten sposób możemy tylko roznieść niechciane mikroorganizmy. Wśród przyczyn trądziku wymienia się m.in. zmiany hormonalne, niewłaściwą dietę czy zaburzenia pokarmowe. Źródłem problemów z cerą mogą też być niewłaściwie dobrane kosmetyki, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Nie zawsze winowajcą jest krem czy podkład, czasem problem stanowi niestaranny demakijaż, podczas którego nie usuwamy dokładnie resztek stosowanych specyfików.
Jak rozpoznać trądzik kosmetyczny?
Objawy trądziku kosmetycznego można łatwo pomylić z trądzikiem zwyczajnym, ponieważ obu przypadłościom towarzyszą zaskórniki, podskórne gule i ropne pryszcze. Postawienie diagnozy dodatkowo utrudnia fakt, iż poszczególne odmiany choroby mogą współwystępować. Bardzo często trądzikowi kosmetycznemu towarzyszy trądzik wywołany przez zaburzenia hormonalne. Wówczas nie wystarczy zmienić kosmetyki na inne. Konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych, które może przepisać tylko lekarz.
Jakie kosmetyki wywołują trądzik kosmetyczny?
Przypadłość tę mogą powodować praktycznie wszystkie kosmetyki, niemniej najbardziej prawdopodobnym winowajcą są te produkty, które długo pozostawiamy na twarzy – kremy, maseczki, podkłady, pudry czy specyfiki do konturowania twarzy. Problem mogą też stanowić szampony – wówczas zmiany trądzikowe występują wzdłuż linii włosów.
Uważaj na składniki komedogenne!
Trądzik kosmetyczny najczęściej wywołują substancje komedogenne, czyli zablokowujące ujście gruczołów łojowych, do których zaliczamy parafinę oraz jej pochodne, silikony, barwniki, substancje zapachowe i algi. Naturalne oleje roślinne również mogą powodować zmiany trądzikowe, szczególne zagrożenie niosą ze sobą olej z awokado oraz olej z bawełny. Należy też uważać na kosmetyki, które charakteryzują się długim składem. Im mniej substancji zawiera dany produkt, tym mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Jeśli walczysz z trądzikiem kosmetycznym, odstaw wszystkie kosmetyki, po czym stopniowo włączaj te produkty, które wydają ci się względnie bezpieczne. Zwykły puder w kamieniu warto zastąpić sproszkowanym pudrem bambusowym, a drogeryjny fluid podkładem mineralnym. Jeśli twoją skórę zapychają popularne kremy do twarzy, zacznij stosować mieszaninę oleju lnianego i kwasu hialuronowego. Rób zakupy w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, tam znajdziesz wiele ciekawych, a zarazem bezpiecznych składników.
Jak przebiega leczenie trądziku kosmetycznego?
Leczenie trądziku kosmetycznego polega na unikaniu kosmetyków blokujących ujścia gruczołów łojowych. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ większość z nas stosuje co najmniej kilka różnych kosmetyków. Krem na dzień, krem na noc, krem pod oczy, serum, maseczka, peeling, żel do mycia twarzy, krem z filtrem, podkład, puder, róż, bronzer, korektor, tusz do rzęs, cienie do powiek, szminki, balsamy ochronne do ust – wszystkie te produkty mogą pogarszać stan twojej cery. Aby rozpoznać winowajcę, musisz na chwilę odstawić wszystkie kosmetyki, po czym wprowadzać je stopniowo, obserwując reakcję skóry. Może się okazać, że połączenie kremu z serum jest zabójcze dla naszej cery, podczas gdy każdy z kosmetyków stosowany osobno nie wywołuje skutków ubocznych.
Trądzik kosmetyczny może obejmować całą twarz – wówczas winowajcą najczęściej jest źle dobrany krem, podkład lub puder. Jeśli zmiany pojawiły się tylko na policzkach, zapychać może cię róż, bronzer lub rozświetlacz. Jeśli pryszcze występują w bliskim sąsiedztwie ust, prawdopodobnie w ciągu dnia nieświadomie przenosisz na skórę resztki balsamu do ust lub szminki, które mają dość treściwy skład.
Gdy na naszej twarzy pojawiają się krostki, odczuwamy przemożną chęć ich wyciśnięcia. Niestety, to rozwiązanie nie jest zalecane przez specjalistów. Podczas wyciskania rozprzestrzeniasz bakterie wywołujące stan zapalny na całą twarz. Jeśli chcesz poprawić stan cery, nakładaj punktowo olejek z drzewa herbacianego i stosuj dwa razy w tygodniu peeling enzymatyczny. Ten ostatni w przeciwieństwie do mechanicznych zdzieraków nie uszkadza pryszczy i nie roznosi bakterii. Warto pomyśleć też o peelingu chemicznym kwasami AHA, przy czym tego typu zabiegi wykonuje się wyłącznie w salonach kosmetycznych.
Masz skłonność do trądziku kosmetycznego? Zmień swoje zwyczaje. Zamiast tłustego kremu na bazie wazeliny i pochodnych ropy naftowej stosuj emulsje na bazie wody. Mocno kryjący fluid zastąp podkładem mineralnym, zainwestuj też w matowe, trwałe szminki, które nie rozmazują się poza kontur ust.
Tatiana Laskowska