Wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że osoby, u których ujawnia się ta cecha funkcjonowania mózgu, częściej skarżą się na przebodźcowanie. Rozmowy z ludźmi, wyjaśnianie nieporozumień, hałas i liczne zapachy – to wszystko w pewnym momencie staje się przytłaczające. Osoba wysoko wrażliwa poszukuje cichego zakątka, w którym mogłaby odpocząć przed zalewem bodźców. Trudności w budowaniu relacji a wysoka wrażliwość – jak w praktyce wygląda ta zależność?
Spis treści:
- Wysoko wrażliwy ekstrawertyk – jak wyglądają jego relacje międzyludzkie?
- Wysoko wrażliwy introwertyk i cisza z jego strony – dlaczego nie oznacza braku sympatii?
- Wysoka wrażliwość sensoryczna a świetnie rozwinięta empatia
- Dlaczego kogoś nie lubimy od pierwszego wejrzenia?
- Trudności w budowaniu relacji a wysoka wrażliwość
- Dlaczego osoby wysoko wrażliwe wchodzą w toksyczne związki?
Wysoko wrażliwy ekstrawertyk – jak wyglądają jego relacje międzyludzkie?
Osoby wysoko wrażliwe wcale nie muszą być odludkami. W tej grupie znajdziemy nawet ekstrawertyków, którzy lubią ludzi. Chętnie spędzają czas w ich towarzystwie, ale zbyt długie spotkanie ich wyczerpuje. W pewnym momencie mają ochotę wstać i wyjść. Wysoko wrażliwy ekstrawertyk nie stroni od wyjść po pracy. Ładuje wewnętrzne akumulatory w towarzystwie przyjaciół, ale w pewnym momencie potrzebuje przerwy. Najlepiej odnajduje się podczas spaceru, wypadów na obiad czy kolację. Niekoniecznie lubi dwutygodniowe wczasy, podczas których nie ma czasu na przebywanie w osamotnieniu.
Wysoko wrażliwy introwertyk i cisza z jego strony – dlaczego nie oznacza braku sympatii?
Z kolei wysoko wrażliwy introwertyk może nas lubić, ale nie utrzymywać kontaktu na co dzień. Ktoś taki będzie bardzo empatyczny i zainteresowany nami, gdy po pół roku umówi się z nami na spacer. Czasem możemy odnosić wrażenie, że stroni od naszego towarzystwa i nas unika. W rzeczywistości jednak nie ma w tym żadnego drugiego dna. On po prostu łatwo męczy się w towarzystwie ludzi. Ma z nimi kontakt w pracy, dlatego po powrocie do domu marzy mu się osamotnienie. To właśnie z powodu przebodźcowania często nie ma czasu, aby odpisać nam na SMS.
Wysoka wrażliwość sensoryczna a świetnie rozwinięta empatia
Choć wysoka wrażliwość czasem generuje trudności w budowaniu relacji, to bywa prawdziwym darem. Osoba nią obdarzona potrafi wczuć się w położenie swojego rozmówcy. Np. jest nam przykro, gdy słyszymy, że koleżanka została zdradzona przez partnera. Zdajemy sobie sprawę, że jej poczucie własnej wartości mocno podupadło. Jednocześnie obawiamy się, że może popaść w depresję lub wybaczyć draniowi. Staramy się zatem ją wesprzeć w trudnych chwilach, aby nie rozważała powrotu do mężczyzny, który na nią nie zasługuje.
Dlaczego kogoś nie lubimy od pierwszego wejrzenia?
Czasem też wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że automatycznie odczuwamy do kogoś niechęć. Zdarza się, że ten człowiek tylko nam przypomina kogoś, kto w przeszłości nas skrzywdził. Niemniej istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie jest to fałszywy alarm. Osoby wysoko wrażliwe mają świetnie rozwiniętą intuicję. Jeśli ktoś od początku nie wzbudza ich zaufania, to prawdopodobnie nie zasługuje na nie.
Trudności w budowaniu relacji a wysoka wrażliwość
Czy wiesz, że trudności w budowaniu relacji u osób wysoko wrażliwych często wynikają z mocnego przywiązania do wyznawanych wartości. Np. jesteś kobietą, która ceni sobie niezależność i szacunek do samej siebie. Wolisz być singielką niż żyć u boku tyrana, który cię bije i poniża. Nie możesz zrozumieć przyjaciółki, która pada ofiarą przemocy domowej i mimo wyciągniętej ręki nie pozwala sobie pomóc. Woli żyć u boku diabła niż spróbować stanąć na własnych nogach. Bardzo często osoba wysoko wrażliwa w takiej sytuacji bardziej rozumie kobiety, którym brakuje środków do życia, ale nie jest w stanie zaakceptować, że zarabiająca na siebie przyjaciółka pozwala się poniżać. W takich sytuacjach budzą się w nas ogromne emocje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić.
Dlaczego osoby wysoko wrażliwe wchodzą w toksyczne związki?
Czy wiesz, że osoby wysoko wrażliwe częściej wchodzą w toksyczne relacje? Dlaczego tak się dzieje, skoro mają świetnie rozwiniętą intuicję? Niestety czasem empatia okazuje się ich przekleństwem. Osoba wysoko wrażliwa za bardzo stara się zrozumieć czyjeś naganne zachowanie. Szuka na nie wytłumaczenia. Uważa, że facet jest wobec niej okrutny, bo miał trudne dzieciństwo i matka go nie kochała, dlatego nie rozumie, że niektóre słowa ranią. Nie bierze pod uwagę, że niektórzy ludzie po prostu są źli. Nic nie usprawiedliwia ich karygodnego zachowania.
Magdalena Kukurowska