truvada-tabletka-zapobiegajaca-zakazeniom-hiv

Choć mogłoby się wydawać, że w Europie udało się zapanować nad zakażeniami wirusem HIV, z roku na rok zwiększa się liczba osób seropozytywnych. Naukowcy mają jednak dobrą wiadomość dla osób, które pragną ustrzec się przed tym groźnym wirusem. Zauważono, iż Truvada sprawdza się jako tabletka zapobiegająca zakażeniom HIV.

Niedoskonała metodologia badań

Choć wyniki są bardzo obiecujące, naukowcy przestrzegają przed popadaniem w hurraoptymizm. Warto zwrócić uwagę na metodologię badań, która daleka jest od doskonałości. W eksperymencie nie brała udziału grupa kontrolna, toteż nie mamy punktu odniesienia, z którym moglibyśmy porównać uzyskane wyniki. Ponadto nie wiadomo, czy uczestnicy badań mieli jakikolwiek kontakt z wirusem HIV. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności mogli oni uprawiać seks z partnerami niebędącymi nosicielami wirusa HIV. Ponadto nie każde zbliżenie z osobą seropozytywną kończy się infekcją.

Chcesz uchronić się przed zakażeniem HIV? Zachowaj zdrowy rozsądek

Choć badania przeprowadzone z wykorzystaniem leku Truvada nie dały nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy tabletki chronią przed zakażeniem wirusem HIV, osoby z grupy ryzyka mogą profilaktycznie przyjmować medykament. Zawarte w nim substancje czynne w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem redukują niebezpieczeństwo zakażenia do minimum. Jednocześnie warto podkreślić, iż zażycie leku Truvada nie oznacza, że możemy podejmować ryzykowne zachowania seksualne i korzystać ze wspólnych strzykawek czy golarek. Nawet jeśli skuteczność tabletek zostanie dowiedziona ponad wszelką wątpliwość, zawsze istnieje ryzyko, że wirus zmutuje, co w przypadku retrowirusów, do których należy HIV, jest dość częstym zjawiskiem. W związku z tym warto pamiętać o korzystaniu z prezerwatyw, czystych, sterylnych igieł i niepożyczaniu nikomu przedmiotów takich jak golarka.

Kuracje lekiem Truvada w Polsce

Zła wiadomość dla mieszkańców Polski jest taka, iż nad Wisła lek Truvada jest dopuszczony do obrotu jedynie jako medykament łagodzący dolegliwości u nosicieli wirusa HIV. Wszystko wskazuje na to, iż sytuacja nieprędko ulegnie zmianie, ponieważ miesięczny koszt kuracji środkiem Truvada stanowi koszt rzędu 1000 dolarów.

Choć o wirusie HIV coraz częściej wiedzą nawet uczniowie szkół podstawowych, z roku na rok przybywa osób zakażonych. Paradoksalnie odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponosi postęp, jaki dokonał się w medycynie. Świadomość, iż istnieją leki, które pozwalają osobom seropozytywnym dożyć sędziwej starości, sprawia, iż bagatelizujemy niebezpieczeństwo i dopuszczamy się ryzykownych zachowań.

Irmina Cieślik