Turystykę może uprawiać każdy – sportową, rekreacyjną, wypoczynkową, kulturoznawczą. Jednak są ludzie, dla których bycie turystą to coś więcej. Kim jest turysta kwalifikowany?
Turystyka kwalifikowana opiera się przede wszystkim na dokonywaniu „wyczynów turystycznych”, czyli pokonywaniu odpowiednio punktowanych tras wytyczonymi szlakami. Mogą to być górskie ścieżki, ale również szlaki wodne czy nizinne.
Turysta posiada specjalną książeczkę, w której dokumentuje swój wyczyn i otrzymuje za to konkretną liczbę punktów, które przyznaje mu przewodnik, albo potwierdzają specjalne punkty na trasie (na przykład placówki PTTK, schroniska górskie, przystanie rzeczne).
Podczas pokonywania trasy oceniana jest też zdolność do radzenia sobie w trudnych warunkach, znajomość zachowania w lesie czy w górach. Turysta kwalifikowany szanuje przyrodę i stara się być jej częścią – nie śmieci, nie hałasuje, nie zbacza ze szlaku.
Potrafi udzielić pierwszej pomocy. Wysoko kwalifikowani turyści zazwyczaj są dobrze znani ratownikom górskim czy rzecznym, dlatego mogą brać udział w poszukiwaniach osób zaginionych na szlaku.
Zdobywanie kwalifikacji trwa latami i wymaga sporego samozaparcia. Warunkiem uzyskania kolejnego stopnia może być na przykład kilkakrotne przemierzenie tej samej trasy w różnych porach roku, zdobycie szczytu z różnych podejść czy odbycie kursu na przewodnika.
Joanna Pastuszka-Roczek