twoje-geny-a-menopauza

W pewnym wieku kobiety zaczynają coraz poważniej podchodzić do tematu przekwitania. Byłoby cudownie, gdyby dało się przewidzieć, kiedy dokładnie zacznie się menopauza, prawda? Częściowo odpowiedzi na to pytanie może nam udzielić genetyka.

Biologowie i antropolodzy nieustannie badają ludzkie geny, by poznać mechanizmy biologiczne, które wpływają na nasze życie. W ludzkim genomie szukają lekarstwa na wiele chorób, ciągle zaskakują nas odkryciem kolejnych związków między pozornie zupełnie odmiennymi aspektami zdrowotnymi.

Przy okazji badań nad przyczynami nowotworów u kobiet naukowcy odkryli wiele powiązań dotyczących kobiecego cyklu życia, a konkretnie – pracy jajników. To właśnie one produkują estrogen, czyli hormon, który sprawia, że fizycznie stajemy się kobietami.

W pewnym wieku jajniki przestają pracować. Stopniowo zwalnia, aż wreszcie zupełnie ustaje produkcja estrogenu. Ten czas nazywamy menopauzą. Jest on niezwykle istotny w życiu kobiety, gdyż wraz z brakiem kobiecego hormonu zaczynają się kłopoty zdrowotne i nie tylko. Dla wielu kobiet wiedza, kiedy mogą spodziewać się przekwitania, pozwoliłaby im lepiej zaplanować życie rodzinne i powoli przyzwyczaić się do myśli o przekwitaniu.

Najbardziej ogólna wskazówka genetyczna mówi, że kobieta powinna zacząć przechodzić menopauzę mniej więcej w wieku jej matki, gdyż to właśnie po niej dziedziczymy wszystkie „kobiece” narządy. Nie musimy być fizycznie podobne do mamy, gdyż podobieństwo ukryte jest dużo głębiej, w budowie komórek tworzących nasz układ rozrodczy i hormonalny.

Joanna Pastuszka-Roczek