twoje-geny-a-menopauza

W pewnym wieku kobiety zaczynają coraz poważniej podchodzić do tematu przekwitania. Byłoby cudownie, gdyby dało się przewidzieć, kiedy dokładnie zacznie się menopauza, prawda? Częściowo odpowiedzi na to pytanie może nam udzielić genetyka.

Jeśli matka przechodziła menopauzę później, to przy identycznym stanie zdrowia jej córka powinna też później przechodzić menopauzę i tak samo, jeśli przechodziła ją wcześniej. Oczywiście istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą spowodować rozbieżności czasowe (np. mama paliła, córka już nie, mama przez całe życie uprawiała sport, córka prowadzi siedzący tryb życia itd.), ale generalnie zasada jest zawsze taka sama.

Nie ma natomiast związku między wiekiem, w jakim miało się pierwszy okres a wiekiem, w którym przechodzi się menopauzę. Naukowcy potwierdzają – to nie jest tak, że mamy skończoną liczbę menstruacji i im wcześniej zaczniemy, tym wcześniej skończymy.

Genetycy zauważyli związek między wiekiem, w jakim przechodzimy menopauzę, a ryzykiem zachorowania na raka piersi – im dłuższy jest okres miesiączkowania, tym większa szansa. Wiąże się to z oddziaływaniem estrogenu na tkankę mleczną piersi.

Genetyki nie można pokonać, ale można spróbować ją trochę oszukać. Jeśli kobieta prowadzi zdrowy tryb życia: nie odchudza się drastycznie, ćwiczy przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut, nie pali, ma dietę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe – wtedy możemy znacznie opóźnić przyjście menopauzy.

Nawet, jeśli już jej doświadczamy, to zmiana trybu życia na opisany wyżej nie tylko złagodzi przebieg menopauzy, ale także wydłuży okres prawidłowego funkcjonowania jajników, co w konsekwencji da nam dłużej cieszyć się wolnością od chorób spowodowanych między innymi brakiem estrogenu.

Joanna Pastuszka-Roczek