udar-cieplny-profilaktyka

W upalne dni szczególnie jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu. Jest to poważny stan chorobowy, który ma liczne i nieprzyjemne konsekwencje. Jak chronić się przed udarem i jak sobie z nim radzić?

Ryzyko znacznie zwiększa się, gdy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Szczególnie niebezpieczny jest ulubieniec letnich ogródków czyli piwo – działa ono moczopędnie i rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja udarowi.

Udar słoneczny – objawy i profilaktyka

Szczególnym przypadkiem udaru cieplnego jest tzw. porażenie słoneczne – potocznie zwane udarem słonecznym. Sprzyja mu przebywanie na otwartych, nasłonecznionych przestrzeniach, połączony z wysiłkiem fizycznym. Bardzo niebezpieczne jest też zasypianie na słońcu.

Objawy udaru to przede wszystkim osłabienie organizmu, nudności, zawroty głowy, gorączka. Skóra może być bardzo rozpalona i sucha, albo wilgotna. Jeśli dodatkowo chory jest bardzo blady, a jego skóra lepka i wilgotna – należy koniecznie zadzwonić po pogotowie.

Na imprezach zakrapianych alkoholem bardzo łatwo jest pomylić udar z upojeniem alkoholowym, gdyż chory może zacząć chwiejnie chodzić, kiwać się, wymiotować, zdarzają się utraty przytomności (omdlenia) albo świadomości (bełkotliwa mowa, nieumiejętność poprawnego konstruowania zdań).

Aby uchronić się przed udarem cieplnym przede wszystkim powinniśmy unikać przegrzania głowy – należy nosić kapelusz lub czapkę, wykonane z przewiewnych, ale nie przepuszczających promieni UV materiałów, unikać ciemnych strojów, dużo pić wody. Najlepiej nie wychodzić z domu w godzinach 11-15.

Joanna Pastuszka-Roczek