udar-cieplny-profilaktyka

W upalne dni szczególnie jesteśmy narażeni na przegrzanie organizmu. Jest to poważny stan chorobowy, który ma liczne i nieprzyjemne konsekwencje. Jak chronić się przed udarem i jak sobie z nim radzić?

Nie trzeba rezygnować z alkoholu, jednak najlepiej jest konsumować go wieczorami i „przepijać” taką samą ilością wody.

Udar słoneczny – pierwsza pomoc

Jeśli podejrzewamy u kogoś udar, najważniejsze jest stopniowe ochładzanie głowy i karku. Robimy to, kładąc zimny (nie lodowaty) ręcznik na kark i głowę, zmieniają c w miarę potrzeby, wstawiamy nogi do miski z zimną wodą.

Pod żadnym pozorem nie należy umieszczać nagle chorego w wannie z zimną wodą lub jeziorze! Najlepiej będzie, jeśli powoli zanurzymy chorego w zimnej wodzie, stopniowo dodając kolejne jej porcje. Podajemy zimne płyny, które chory powinien wypijać małymi łyczkami – wodę, sok owocowy (niesłodzony).

Chorego poddajemy obserwacji, jeśli jego stan się pogarsza, albo zaczyna tracić przytomność – koniecznie należy udać się na pogotowie. Nawet, jeśli stan uległ poprawie, warto udać się do lekarza. Po ataku udaru należy bezwzględnie unikać słońca, często schładzać głowę i kark zimnymi ręcznikami (przez około 2-3 dni), pić dużo płynów.

Joanna Pastuszka-Roczek