Podczas menopauzy kobietom towarzyszy wiele różnych dolegliwości. Jednym z najczęściej wymienianych nieprzyjemnych skutków wejścia w okres przekwitania jest nagłe, niekontrolowane uderzenie gorąca. To efekt spadku stężenia estrogenu. Uderzenie gorąca utrzymuje się dopóki organizm nie wyreguluje gospodarki hormonalnej – może trwać nawet do trzydziestu minut.
Tajemnice natury
Nie jest do końca wiadome dlaczego otyłe kobiety bardziej cierpią z powodu napadów uderzeń gorąca. Naukowcy zauważyli jednak, że panie o zbyt dużej wadze posiadają znacznie większą liczbę estrogenów, co może tłumaczyć częstsze występowanie napadów oraz dłuższy czas ich trwania.
Trzymaj wagę!
To kolejny dowód na to, że warto zdrowo się odżywiać i dbać o utrzymanie prawidłowej wagi, bez względu na wiek. O zrzuceniu zbędnych kilogramów trzeba pomyśleć jeszcze przed wejściem w okres klimakterium. Zdrowy tryb życia i odpowiednia masa ciała będą odpowiednio procentować w przyszłości – jak najmniejszymi dolegliwościami ze strony organizmu.
Napady gorąca są najbardziej dokuczliwe w początkowej fazie menopauzy, potem stopniowo przechodzą, ale tak naprawdę muszą minąć lata zanim organizm kobiety przyzwyczai się do zmniejszonego poziomu estrogenu. Warto w tym czasie dbać o siebie, aby przejść przez ten okres jak najmniej boleśnie.
M. Witczak