uklad-moczowy-a-przekwitanie

Układy moczowy i płciowy u kobiet są oddzielone. Układ moczowy tworzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa, jest on odpowiedzialny za wytwarzanie, gromadzenie i wydalanie moczu. Nerki znajdują się w tylnej części jamy brzusznej, są odpowiedzialne za produkcję moczu oraz oczyszczanie krwi ze zbędnych substancji

Częstą przyczyną infekcji są błędy popełniane przy codziennej higienie. Zła higiena to jedna strona medalu, a drugą jest zbyt częste mycie miejsc intymnych. Pochwa posiada swój naturalny płaszcz ochronny, ma kwaśny odczyn dlatego jest szkodliwy dla większości bakterii. Płyny do higieny intymnej powinny zawierać kwas mlekowy i optymalne pH czyli 3,5. W wieku okołomenopauzalnym należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację miejsc intymnych, gdyż podatność na wszelkiego rodzaju infekcje wzrasta.

Atrofia

Bakterie, które gromadzą się w dolnym odcinku dróg rodnych kobiety mogą spowodować przewlekłe infekcje dolnego odcinka dróg moczowych. Podczas menopauzy kobiety cierpią na zaburzenia nieotrzymania moczu, co jest spowodowane zmniejszeniem elastyczności cewki moczowej- atrofii nabłonka, zmniejszeniem wypełnienia okołocewkowego splotu żylnego, jest to tak zwana czynnościowa niewydolność zwieracza cewki moczowej. Skutkiem atrofii nabłonka cewki moczowej może być starcze zapalenie cewki moczowej.

Kanka